Przejdź do zawartości

Dyskusja:Sudan

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zarówno Evans Pritchard, chyba najbardziej znany etnograf Sudanu, jak i Sharon Hutchinson, współczesna etnografka, wyraźnie podkreślają, że północni Arabowie, to NIE Arabowie, tylko jak to autor określił "murzyni" wyznający inną religię. Nie ma więc różnicy etnicznej pomiędzy Północnymi Arabami, a Południowymi Arabami. Proszę to to sprawdzić, bo ten wpis jest po prostu błędny. Źródła: Hutchinson, S (1996) Nuer Dilemmas.Coping with money, war, and the State, University California Press: London.

A tak w ogóle to "Murzyn" to określenie rasy, a nie etnosu. W Sudanie (nie tylko południowym, północnym też) żyje wiele grup etnicznych (Sudańczyków wywodzących się z różnych plemion, posiadających odrębne tradycje, a przede wszystkim tożsamość) i wszyscy oni są murzynami. Gdyby ujmować murzynów jako etnos - to w niemalże całej Afryce mielibyśmy do czynienia z jedną grupą etniczną - murzynami:) To, że muzułmanie w Sudanie północnym uważają się za Arabów, a resztę określają mianem murzynów (choć sami są czarni) jest tylko przejawem postrzegania świata w kategoriach "my/inni".

niepodległośc Sudanu

[edytuj kod]

Należy podkreślić że opuszczenie białych osadników spowodowało iż Sudan pogrążył się w biedzie i chaosie oraz wojnie domowej.


Różnica wieków

[edytuj kod]

Na terytorium dzisiejszego Sudanu istniała jedna z najstarszych kultur w Afryce – państwo Kusz ze stolicą w Napata – 300 p.n.e.). W IV wieku p.n.e. zastąpiło je państwo Meroe. Chyba 3 wiek p.n.e. był później niż 4?? Jur33 (dyskusja) 23:02, 26 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]

Sytuacja polityczna

[edytuj kod]

Usunąłem fragment dot. sytuacji politycznej:

Krajem rządzą arabscy islamiści, którzy zwalczają animistów. Południowa część kraju, Sudan Południowy, jest zniszczona 20 latami walk i po podpisaniu w 2005 roku porozumienia pokojowego, kontrolowana przez Sudańską Ludową Armię Wyzwolenia. W grudniu po wmieszaniu się w sprawy sąsiedniego Czadu, Sudan rozpoczął konflikt zbrojny ze swym sąsiadem. Sudan zawarł pokój z Czadem 13 marca 2008 roku.

Ten fragment był zupełnie nieency: "arabscy islamiści", "po wmieszaniu się w sprawy..." przsak (dyskusja) 02:21, 7 sie 2010 (CEST)[odpowiedz]

Religia w Sudanie

[edytuj kod]

Według CIA - The World Factbook, podział religii w Sudanie wygląda tak:

"Islam sunnicki 70% (na północy), Chrześcijaństwo 5% (głównie na południu i Chartum), rdzenne wierzenia 25%"

Źródło: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/su.html

Różnica w ilości wyznawców

[edytuj kod]

W polskiej wersji animistów jest około 10% natomiast w angielskiej 25%. Angielska wersja powołuje się na artykuł, który jest dość powierzchowny (https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2122.html?countryName=Sudan&countryCode=SU&regionCode=af&#SU). Co do polskiej wersji to brak tutaj przypisów dotyczących wyznania.

Piramidy

[edytuj kod]

Sudan has more pyramids than any other country on earth - even more than Egypt. There are at least 223 pyramids in the Sudanese cities of Al Kurru, Nuri, Gebel Barkal and Meroë. They are generally 20 to 30 metres high and steep sided. http://www.blackhistorystudies.com/resources/resources/100-things-about-africa/