Przejdź do zawartości

Wielka Pętla Wielkopolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tablica szlaku w Puszczykowie

Wielka Pętla Wielkopolski, Pętla Wielkopolsko-Lubusko-Kujawskaszlak żeglugi śródlądowej o długości 688 km, prowadzący z Kostrzyna nad Odrą poprzez Wartę do Santoka, następnie Notecią przez Czarnków i Nakło na przedmieścia Bydgoszczy, skąd Kanałem Górnonoteckim przez jezioro Gopło i Kanał Ślesiński do Konina. Następnie szlak prowadzi Wartą przez Poznań i Międzychód do Santoka, w którym Warta łączy się z Notecią. Część Wielkiej Pętli (z Kruszwicy do portu w Koninie-Morzysławiu) jest zwana Wodnymi Wrotami Wielkopolski[1].

Części składowe

[edytuj | edytuj kod]

Szlak prowadzi przez trzy województwa:

Pętla Wielkopolski dzieli się na następujące odcinki:

Przebieg szlaku[5]

[edytuj | edytuj kod]

Od Kostrzyna nad Odrą do Bydgoszczy szlak prowadzi międzynarodową drogą wodną E70 Wisła-Odra. Od Krzyża do Nakła na odcinku 137,4 km Noteć jest skanalizowana za pomocą 14 stopni wodnych (jaz i śluza). Przy pomocy śluz statki pokonują spad wynoszący 26,93 m. Jazy składane są na zimę i stawiane na wiosnę, wobec czego nawigacja trwa od połowy kwietnia do połowy grudnia.

Kanał Bydgoski w Dolinie Bydgosko-Nakielskiej

Noteć prowadzi środkiem Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Brzegi rzeki otaczają łąki, torfowiska oraz skraj Puszczy Noteckiej. Krawędzie doliny otoczone są miejscami pasmami wzgórz moreny czołowej (m.in. okolice Santoka). Od Nakła do połączenia z Kanałem Górnonoteckim szlak prowadzi Kanałem Bydgoskim. Jest to najstarszy oddany do użytku kanał wodny na ziemiach polskich (17731774), czynny do dnia dzisiejszego. Na odcinku śluza Józefinkiśluza Osowa Góra na Kanale Bydgoskim występuje najwyższy poziom wody (58 m n.p.m.) na całej drodze Wisła-Odra. Kanałem można dotrzeć do Bydgoszczy i następnie Brdą spłynąć do Wisły. Pętla Wielkopolska odgałęzia się od Kanału Bydgoskiego w miejscu ujścia Kanału Górnonoteckiego. Szlak prowadzi na południe drogą wodną Kanał Bydgoski-Warta o długości 146,6 km. Początkowo trasa prowadzi Kanałem Górnonoteckim i wymaga pokonania spadu 13,68 m na 6 śluzach. W Dębinku występuje wodny węzeł rozrządowy, w którym przy pomocy 2 śluz i 3 jazów następuje podział wody zasilającej Noteć i Kanał Górnonotecki. Po pokonaniu śluzy Antoniewo wpływa się na Noteć górną, która przepływa przez 5 jezior: Wolickie, Sadłogoszcz, Wojdal, Mielno i Szarlej.

Śluza Pątnów na Kanale Ślesińskim

Kolejnym etapem jest jedno z największych jezior na KujawachGopło, objęte parkiem krajobrazowym pod nazwą Nadgoplański Park Tysiąclecia. Atrakcją tego regionu jest Kruszwica z Mysią Wieżą. Od Gopła do Konina szlak prowadzi Kanałem Ślesińskim, który stanowi połączony przekopami łańcuch jezior konińsko-ślesińskich. Trasa kanału położona jest w dolinie rynny polodowcowej, wśród krajobrazu wzniesień morenowych. Woda w jeziorach jest bardzo ciepła, gdyż tworzą one obieg chłodniczy Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Od Konina do Santoka szlak prowadzi rzeką Wartą, w Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej. Pod Koninem, Śremem i Międzychodem występują malownicze wzgórza morenowe. Na odcinku 11 km szlak prowadzi przez Wielkopolski Park Narodowy. W dolinie rzeki i na jej obrzeżach założono liczne parki krajobrazowe:

Parametry nawigacyjne[6]

[edytuj | edytuj kod]
Nr Nazwa Miasta Szerokość szlaku
[m]
Głębokość tranzytowa
[cm]
Prześwit min. pod mostami
[m]
Śluzy
1. Noteć swobodnie płynąca SantokDrezdenko 30-35 120-200 4,0 brak
2. Noteć skanalizowana DrezdenkoNakło nad Notecią 25-30 120-160 3,4 14
3. Kanał Bydgoski Nakło nad NoteciąBydgoszcz 28 160-200 3,8 6
4. Kanał Górnonotecki Bydgoszcz – Antoniewo 15-20 80-120 4,0 6
5. Noteć górna Antoniewo – Kruszwica 15-20 80-120 2,8 2
6. Gopło Kruszwica – Ślesin 50 180-240 brak
7. Kanał Ślesiński Ślesin – Konin 22-25 130-220 4,0 4
8. Warta Konin – Poznań 30 60-130 2,7 brak
9. Warta Poznań – Santok 36 90-160 4,0 brak

Przystanie

[edytuj | edytuj kod]
Przystań w Nakle nad Notecią

Przystanie:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Mirosław Słowiński, Grzegorz Nadolny: Wielka Pętla Wielkopolski. Warta – Noteć – Gopło – Warta. Przewodnik nie tylko dla wodniaków. Wydawnictwo: Satchwell Warszawa, 2007 r.