Сеітаблаєв Ахтем Шевкетович: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Bot Gluck (обговорення | внесок)
м →‎Життєпис: чинний правопис, replaced: Арґумент → Аргумент
Рядок 35: Рядок 35:
[[2011]] року виходить його «[[Чемпіони з підворіття]]», котрий був визнаний кращим українським фільмом у [[2012]] році та нагороджений премією «Золотий Дюк» на [[3-й Одеський міжнародний кінофестиваль|3-му Одеському міжнародному кінофестивалі]]<ref>[http://oiff.com.ua/ru/festival/archive/oiff_2012/winners-2012.htm Переможці одеського міжнародного кінофестивалю 2012]</ref>. У тому ж році Сеїтаблаєв випустив телевізійну мелодраму «Одного разу в Новий Рік» та «Темні води», де також зіграв одну з ролей.
[[2011]] року виходить його «[[Чемпіони з підворіття]]», котрий був визнаний кращим українським фільмом у [[2012]] році та нагороджений премією «Золотий Дюк» на [[3-й Одеський міжнародний кінофестиваль|3-му Одеському міжнародному кінофестивалі]]<ref>[http://oiff.com.ua/ru/festival/archive/oiff_2012/winners-2012.htm Переможці одеського міжнародного кінофестивалю 2012]</ref>. У тому ж році Сеїтаблаєв випустив телевізійну мелодраму «Одного разу в Новий Рік» та «Темні води», де також зіграв одну з ролей.


У [[2014]] році виходить історична військова драма «[[Хайтарма (фільм)|Хайтарма]]»<ref>[http://gazeta.dt.ua/CULTURE/aktor_i_rezhiser_ahtem_seytablaev__pro_tragediyu_mogo_narodu_malo_hto_znae_i_meni_hochetsya_pro_tse_.html Актор і режисер Ахтем Сейтаблаєв: «Про трагедію мого народу мало хто знає… І мені хочеться про це кричати!»]</ref>. Ахтем присвятив картину важкому періоду історії свого рідного кримськотатарського народу. Сюжет фільму заснований на реальних подіях. Роль головного персонажа цього фільму, військового льотчика [[Амет-Хан Султан|Амет-Хана Султана]], виконав сам Ахтем Сеїтаблаєв<ref>[http://kinokolo.ua/argument/2452/ Арґумент-Кіно. «Хайтарма», Ахтем Сеітаблаєв]</ref>. Стрічка отримала [[Премія Національної спілки кінематографістів України|Премію Національної спілки кінематографістів України]] у номінаціях «Найкращий фільм року» та «[[Премія НСКУ за найкращий ігровий фільм|Найкращий ігровий фільм]]»<ref>[http://ru.telekritika.ua/kontekst/2014-05-16/93673 Найкращим українським фільмом 2013 року визнали стрічку «Хайтарма»]</ref>. Фільм «Хайтарма» отримав гран-прі на фестивалі «[[Корона Карпат]]» у Трускавці, став лавреатом російської премії «Ніка»<ref>[http://ru.telekritika.ua/kontekst/2014-04-01/92199 Стрічка «Хайтарма» здобула премію «Ніка»]</ref>, був визнаний кращим фільмом, а Сеїтаблаєв кращим режисером [[2014]] року на італійському фестивалі «Кімерія» в Термолі<ref>[http://ru.telekritika.ua/kontekst/2014-06-11/94631 Фільм «Хайтарма» здобув дві кінопремії на фестивалі в Італії]</ref>.
У [[2014]] році виходить історична військова драма «[[Хайтарма (фільм)|Хайтарма]]»<ref>[http://gazeta.dt.ua/CULTURE/aktor_i_rezhiser_ahtem_seytablaev__pro_tragediyu_mogo_narodu_malo_hto_znae_i_meni_hochetsya_pro_tse_.html Актор і режисер Ахтем Сейтаблаєв: «Про трагедію мого народу мало хто знає… І мені хочеться про це кричати!»]</ref>. Ахтем присвятив картину важкому періоду історії свого рідного кримськотатарського народу. Сюжет фільму заснований на реальних подіях. Роль головного персонажа цього фільму, військового льотчика [[Амет-Хан Султан|Амет-Хана Султана]], виконав сам Ахтем Сеїтаблаєв<ref>[http://kinokolo.ua/argument/2452/ Аргумент-Кіно. «Хайтарма», Ахтем Сеітаблаєв]</ref>. Стрічка отримала [[Премія Національної спілки кінематографістів України|Премію Національної спілки кінематографістів України]] у номінаціях «Найкращий фільм року» та «[[Премія НСКУ за найкращий ігровий фільм|Найкращий ігровий фільм]]»<ref>[http://ru.telekritika.ua/kontekst/2014-05-16/93673 Найкращим українським фільмом 2013 року визнали стрічку «Хайтарма»]</ref>. Фільм «Хайтарма» отримав гран-прі на фестивалі «[[Корона Карпат]]» у Трускавці, став лавреатом російської премії «Ніка»<ref>[http://ru.telekritika.ua/kontekst/2014-04-01/92199 Стрічка «Хайтарма» здобула премію «Ніка»]</ref>, був визнаний кращим фільмом, а Сеїтаблаєв кращим режисером [[2014]] року на італійському фестивалі «Кімерія» в Термолі<ref>[http://ru.telekritika.ua/kontekst/2014-06-11/94631 Фільм «Хайтарма» здобув дві кінопремії на фестивалі в Італії]</ref>.


== Нагороди ==
== Нагороди ==

Версія за 09:28, 14 січня 2018

Ахтем Сеїтаблаєв
На церемонії нагородження конкурсу «Коронація слова», 2014
На церемонії нагородження конкурсу «Коронація слова», 2014
На церемонії нагородження конкурсу «Коронація слова», 2014
Народився11 грудня 1972(1972-12-11) (51 рік)
Янгіюль, Ташкентська область, Узбецька РСР
Національністькримські татари[1]
ГромадянствоУкраїна Україна
Релігіяіслам
Діяльністьактор
Alma materКиївський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого
Роки діяльності1999 — наш час
IMDbnm1982961
Нагороди та премії
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Київська пектораль — за головну роль у спектаклі «Ромео і Джульєтта»

CMNS: Ахтем Сеїтаблаєв у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Ахте́м Шевке́тович Сеїтабла́єв[3][4] (крим. Ahtem Şevket oğlu Seytablayev, нар. 11 грудня 1972, Янгіюль, Узбецька РСР) — український актор та режисер кримськотатарського походження. Заслужений артист АР Крим. Ведучий військово-патріотичного ток-шоу «Хоробрі серця» на телеканалі «1+1». Директор державного підприємства «Кримський дім».

Життєпис

Ахтем Сеїтаблаєв народився у місті Янгіюль, що неподалік Ташкента, 11 грудня 1972. Після закінчення школи у 1989 разом з родиною переїхав з Узбекистану до Криму, де у 1992 закінчив акторське відділення Кримського культурно-просвітницького училища, у 1999 — відділення режисури й драматургії Київського національного університету театру, кіно та телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого. Грав у спектаклях Державного кримськотатарського академічного музично-драматичного театру в Сімферополі, там само як режисер поставив театральні спектаклі «Моя любов Електра» (за п'єсою угорського драматурга Ласло Дюрко), «Лісову пісню» (за Л. Українкою), «Браво, Амадео!» (за О. С. Пушкіним), а також свою дипломну роботу за мотивами «Бахчисарайського фонтану» (О. С. Пушкін), які йдуть і сьогодні. Працював на телебаченні — на телеканалі «Про-ТБ».

У 2003 році Ахтем Сеїтаблаєв дебютував у кінематографі. Він не тільки зіграв роль середнього брата Умая в українській драматичній стрічці Олеся Саніна «Мамай», але й був другим режисером[5]. Далі були епізодичні ролі у серіалах «Повернення Мухтара-2», «Московська сага», фільмі «Золоті хлопці», «Навіжена» і українському художньому фільмі Миколи Мащенка «Богдан Зиновій Хмельницький».

Як другий режисер працював над стрічкою «Татарський триптих» (режисер Олександр Муратов), де також виконав одну з головних ролей[6].

З 2005 працює в трупі Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра. У 2009 році Ахтем зіграв епізодичну роль Аркадія, сина головного героя, в мелодраматичній стрічці «Тяжіння» режисера Антона Азарова.

У 2007 році Ахтем Сеїтаблаєв дебютував як режисер. Його першою роботою стала телевізійна стрічка «Квартет для двох»[7]. Того ж року створює комедію «Фабрика щастя»[8]. У 2011 році міні-серіал про радянську акторку Едіт Береш «Осінні квіти»[9].

2011 року виходить його «Чемпіони з підворіття», котрий був визнаний кращим українським фільмом у 2012 році та нагороджений премією «Золотий Дюк» на 3-му Одеському міжнародному кінофестивалі[10]. У тому ж році Сеїтаблаєв випустив телевізійну мелодраму «Одного разу в Новий Рік» та «Темні води», де також зіграв одну з ролей.

У 2014 році виходить історична військова драма «Хайтарма»[11]. Ахтем присвятив картину важкому періоду історії свого рідного кримськотатарського народу. Сюжет фільму заснований на реальних подіях. Роль головного персонажа цього фільму, військового льотчика Амет-Хана Султана, виконав сам Ахтем Сеїтаблаєв[12]. Стрічка отримала Премію Національної спілки кінематографістів України у номінаціях «Найкращий фільм року» та «Найкращий ігровий фільм»[13]. Фільм «Хайтарма» отримав гран-прі на фестивалі «Корона Карпат» у Трускавці, став лавреатом російської премії «Ніка»[14], був визнаний кращим фільмом, а Сеїтаблаєв кращим режисером 2014 року на італійському фестивалі «Кімерія» в Термолі[15].

Нагороди

Орден «За заслуги» III ступеня — за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм (23 серпня 2017)[16].

Лауреат державної премії Криму — за роль Макбета в однойменному спектаклі (у кримськотатарському варіанті спектакль має назву «Макдуф»).

Лауреат державної премії Криму за роль Хосе у виставі «Кармен».

Лауреат театральної премії «Київська пектораль» — за роль Ромео у спектаклі «Ромео і Джульєтта».

Цікаві факти

  • Походить з родини депортованих кримських татар;
  • Ще до початку акторської кар'єри збирався поступити на факультет фізичного виховання, однак провалив іспити; має перший розряд з баскетболу та звання «кандидат у майстри спорту» з дзюдо;
  • Театральний спектакль «Макбет», у якому Сеїтаблаєв грав головну роль, брав участь у багатьох світових фестивалях, зокрема й Единбурзькому театральному фестивалі.

Ролі у театрі

Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра
  • Ромео — «Ромео и Джульетта» (за В. Шекспіром, 2005);
  • Маляр — «Очередь» (за Олександром Марданем, 2006);
  • Батько — «Обман длиною в жизнь» (за повістю Діни Рубіної «Двойная фамилия», 2012)
Кримськотатарський академічний музично-драматичний театр
  • Макбет (у кримськотатарському варіанті — Макдуф) — «Макбет» (за В. Шекспіром);
  • Хосе — «Кармен» (за Проспером Меріме);
  • Кочкарьов — «Женитьба» (за М. Гоголем)
Театр російської драми ім. Лесі Українки
  • Монах — «Завещание целомудренного бабника» (за Анатолієм Кримом)
Київська академічна майстерня театрального мистецтва «Сузір'я»
  • Самір — «Будьте как дома» (за п'єсою Ж.-М. Шевре «Сквот»)
Антрепризи
  • Віктор — «Варшавская мелодия-2» (за І. Афанасьєвим);
  • Рей Малколм — «Качество звезды» (за Н. Коуардом)

Фільмографія

Актор

ч
Рік Фільм Роль
2003 Мамай Середній брат Умай
2004 Московська сага Епізод
Татарський триптих Стамбульський сохти / Рустем
2005 Повернення Мухтара-2 Сафіуллін
Золоті хлопці Епізод
Навіжена Охоронець автостоянки
2006 Богдан Зиновій Хмельницький
Повернення Мухтара-3 Тимур Хазов
Жіноча робота з ризиком для життя Артем Полонський
2007 Жага екстриму Нікіта
2008 Тяжіння Аркадій (син Олександра Миколайовича)
2009 Осінні квіти Мішочник у потязі
2011 Темні води Епізод
2012 Актор, або Кохання не за сценарієм фільм не був завершений
2012 Свати-6 Мурат Владеленович (власник буковеля)
2012 Хайтарма Амет-Хан Султан
2015 Гвардія Татарин
Центральна лікарня Рустам Агаларов
2016 Я з тобою Андрій
День незалежності. Василь Стус Василь Стус
Східні солодощі Ібрагім
На лінії життя Сергій Задорожний
2017 Правило бою Людина в чорному
2017 Чужа молитва

Режисер

Режисерські роботи
Рік Назва українською Назва в оригіналі примітки
2007 Квартет для двох рос. Квартет для двоих телефільм
Фабрика щастя рос. Фабрика счастья телефільм
2008 Операція «ЧеГевара» рос. Операция «ЧеГевара» телефільм
2009 Осінні квіти рос. Осенние цветы міні-телесеріал
Осінні клопоти рос. Осенние заботы телефільм
2010 8 країн, 8 режисерів та Сінан (2010) тур. 8 ülke 8 yönetmen & Sinan короткометражний фільм
2011 Чемпіони із підвороття рос. Чемпионы из подворотни міні-телесеріал
Темні води рос. Тёмные воды телефільм
Якось на Новий рік рос. Однажды в Новый год телефільм
2012 Хайтарма рос. Хайтарма повнометражний фільм
2017 Чужа молитва рос. Чужая молитва повнометражний фільм
2017 Кіборги - повнометражний фільм
2019 Захар Беркут - повнометражний фільм

Сценарист

Автор сценарію
Рік Фільм
2009 Осінні квіти
2011 Чемпіони з підворіття

Примітки

  1. English Wikipedia community Wikipedia — 2001.
  2. datos.bne.es: El portal de datos bibliográficos de la Biblioteca Nacional de España — 2011.
  3. Український режисер Ахтем Сеїтаблаєв: Крим — це заповідник комунізму // iPress.ua, 17.05.2014.
  4. У Криму зніматимуть фільм про Аліма — кримськотатарського Робін Гуда // Кримськотатарське питання online, 14.01.2014.
  5. Ахтем Сеїтаблаєв на Internet Movie Database(англ.)
  6. «Татарський триптих» Муратова на фестивалі «Intermezzo»
  7. «Квартет для двох». Проекти-DISTRIBUTION-FILM.UA Group
  8. Фабрика щастя на сайті Fresh Production UA
  9. Осінні квіти на сайті Fresh Production UA
  10. Переможці одеського міжнародного кінофестивалю 2012
  11. Актор і режисер Ахтем Сейтаблаєв: «Про трагедію мого народу мало хто знає… І мені хочеться про це кричати!»
  12. Аргумент-Кіно. «Хайтарма», Ахтем Сеітаблаєв
  13. Найкращим українським фільмом 2013 року визнали стрічку «Хайтарма»
  14. Стрічка «Хайтарма» здобула премію «Ніка»
  15. Фільм «Хайтарма» здобув дві кінопремії на фестивалі в Італії
  16. Указ Президента України від Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня незалежності України року № 251/2017 «{{{3}}}»

Посилання

Зовнішні відеофайли
 Соло із Ахтемом Сеїтаблаєвим на YouTube // Телекомпанія TV-4. — 2016. — 25 жовтня.