Василь Дунін-Борковський: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
православний єпископ, звісно
Немає опису редагування
Рядок 39: Рядок 39:
== Біографія ==
== Біографія ==


Походить з древнього польського роду [[Дуніни]]х гербу Лебідь (Лабедзь). Син {{fact|графа}} Каспера Дунін-Борковського, полковника королівських військ, який у нагороду за свою участь у [[Смоленська війна|Смоленській війні]] 1632—1635 отримав від [[Владислав IV|Владислава IV]], короля Польщі та правителя Речі Посполитої, маєтності в [[Чернігівське воєводство|Чернігівському воєводстві]]. Батько, матір та сестра були убиті під час [[повстання Хмельницького]]<ref name="Korduba_332"/>. На думку [[Адам Бонецький|Адама Бонецького]], його [[стрийко]]м мав бути [[Інокентій Дунін-Борковський]]&nbsp;— Чернігівський єпископ<ref>''[[Адам Бонецький|Boniecki A]].'' [https://polona.pl/item/herbarz-polski-wiadomosci-historyczno-genealogiczne-o-rodach-szlacheckich-cz-1-t-2,MTAzNTU5MDA/53/#item Herbarz polski: wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich].&nbsp;— Warszawa&nbsp;: Warszawskie Towarzystwo Akcyjne S. Orgelbranda S[yn]ów), 1900.&nbsp;— Cz. 1.&nbsp;— T. 2.&nbsp;— S. 37. {{ref-pl}}</ref>. також дослідник стверджував, що тільки одна з гілок роду Борковських-Дунінів гербу Лебідь отримала австрійський графський титул у 1818 році<ref>''Boniecki A.'' [https://polona.pl/item/herbarz-polski-wiadomosci-historyczno-genealogiczne-o-rodach-szlacheckich-cz-1-t-2,MTAzNTU5MDA/50/#item Herbarz polski…]nbsp;— Cz. 1.&nbsp;— T. 2.&nbsp;— S. 34.</ref>.
Походить з древнього польського роду [[Дуніни]]х гербу Лебідь (Лабедзь). Син {{fact|графа}} Каспера Дунін-Борковського, полковника королівських військ, який у нагороду за свою участь у [[Смоленська війна|Смоленській війні]] 1632—1635 отримав від [[Владислав IV|Владислава IV]], короля Польщі та правителя Речі Посполитої, маєтності в [[Чернігівське воєводство|Чернігівському воєводстві]]. Батько, матір та сестра були убиті під час [[повстання Хмельницького]]<ref name="Korduba_332"/>. На думку [[Адам Бонецький|Адама Бонецького]], його [[стрийко]]м мав бути [[Інокентій Дунін-Борковський]]&nbsp;— Чернігівський єпископ<ref name="Boniecki_37">''[[Адам Бонецький|Boniecki A]].'' [https://polona.pl/item/herbarz-polski-wiadomosci-historyczno-genealogiczne-o-rodach-szlacheckich-cz-1-t-2,MTAzNTU5MDA/53/#item Herbarz polski: wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich].&nbsp;— Warszawa&nbsp;: Warszawskie Towarzystwo Akcyjne S. Orgelbranda S[yn]ów), 1900.&nbsp;— Cz. 1.&nbsp;— T. 2.&nbsp;— S. 37. {{ref-pl}}</ref>. також дослідник стверджував, що тільки одна з гілок роду Борковських-Дунінів гербу Лебідь отримала австрійський графський титул у 1818 році<ref>''Boniecki A.'' [https://polona.pl/item/herbarz-polski-wiadomosci-historyczno-genealogiczne-o-rodach-szlacheckich-cz-1-t-2,MTAzNTU5MDA/50/#item Herbarz polski…]&nbsp;— Cz. 1.&nbsp;— T. 2.&nbsp;— S. 34.</ref>.


В. Борковський — онук {{джерело|графа}} Анджея Дунін-Борковського, {{джерело|коронного писаря люблінського}}, й правнук графа Яна Дунін-Борковського, у 1480—1560 роках вотчинного володаря поселень Борковіце і Вельке Скшжинно та праправнук Павла Дунін-Борковського (син Адама), володаря Борковиць і Сульгостова, полководця військ імператора Карла V, затверджений {{джерело|королем Речі Посполитої}} у графському достоїнстві і отримав титул графа Римської Імперії — так за архівними документами Державного архіву Чернігівської області — аж до засновників роду Дуніних у 1124 році Петром Дуніним, сином скарбника Данського короля Нільса і доньки Данського короля Еріка та княжною Марією, донькою Великого князя Київського [[Святополк II Ізяславич|Святополка ІІ (Михайла)]] і царівни Варвари, доньки Візантійського імператора [[Олексій I Комнін|Олексія І Комніна]].
В. Борковський&nbsp;— онук {{джерело|графа}} Анджея Дунін-Борковського (люблінського земського писаря<ref name="Boniecki_37"/>, {{джерело|за іншими даними, коронного писаря люблінського}}), й правнук графа Яна Дунін-Борковського, у 1480—1560 роках вотчинного володаря поселень Борковіце і Вельке Скшжинно та праправнук Павла Дунін-Борковського (син Адама), володаря Борковиць і Сульгостова, полководця військ імператора Карла V, затверджений {{джерело|королем Речі Посполитої}} у графському достоїнстві і отримав титул графа Римської Імперії&nbsp;— так за архівними документами Державного архіву Чернігівської області&nbsp;— аж до засновників роду Дуніних у 1124 році Петром Дуніним, сином скарбника Данського короля Нільса і доньки Данського короля Еріка та княжною Марією, донькою Великого князя Київського [[Святополк II Ізяславич|Святополка ІІ (Михайла)]] і царівни Варвари, доньки Візантійського імператора [[Олексій I Комнін|Олексія І Комніна]].


Один з членів роду, двоюрідний брат батька Василя Дунін-Борковського — Інокентій, син графа Станіслава Дунін-Борковського, каштеляна поланецького і депутата на Сейм коронний у 1570 р., відомого правника свого часу, рідного брата Анджея Дунін-Борковського, батька Каспера — був єпископом Чернігівським та Остерським Римської Церкви, 1659 , разом з іншими єпископами, підписав Берестейську церковну Унію.
Один з членів роду, двоюрідний брат батька Василя Дунін-Борковського — Інокентій, син графа Станіслава Дунін-Борковського, каштеляна поланецького і депутата на Сейм коронний у 1570 р., відомого правника свого часу, рідного брата Анджея Дунін-Борковського, батька Каспера — був єпископом Чернігівським та Остерським Римської Церкви, 1659 , разом з іншими єпископами, підписав Берестейську церковну Унію.

Версія за 12:14, 23 січня 2018

Василь Дунін-Борковський
Файл:Dunin-Borkovsky.jpg
Василь Дунін-Борковський і його герб «Лебідь»
Ім'я при народженніВасиль Дунін-Борковський
Народився1640(1640)
Бірківка, Чернігівське воєводство, нині Менський район, Чернігівська область
Помер4 березня 1702
Чернігів
ПохованняЄлецький монастир
ГромадянствоРіч Посполита
Національністьукраїнець польського походження
Діяльністьгенеральний обозний
Титулграф Священної Римської Імперії
ПосадаГетьман Війська Запорозького
Військове званняполковник Чернігівський
Конфесіяримо-католикправославний
РідДуніни-Борковські
БатькоКаспер Дунін-Борковський
МатиТетяна
РодичіSofya Dunina-Borkovskayad
У шлюбі зХомівна Тризна
Марія Шуба
ДітиЄлизавета, Михайло, Андрій, Софія, Ганна, N (дочка)
Герб
Герб

Юрій[1] Василь Дунін-Борковський (1640[1] — 4 березня 1702) — козацький політичний діяч; сотник вибельський (1668), полковник чернігівський (1672-1685), Генеральний Обозний в уряді Гетьманщини (1685—1702). 1687 р. (один тиждень) був Наказним Гетьманом до обрання постійного. Відомий своєю меценатською діяльністю і участю у змовах проти гетьманів Дем'яна Многогрішного та Івана Самойловича. Граф[джерело?].

Біографія

Походить з древнього польського роду Дуніних гербу Лебідь (Лабедзь). Син графа[джерело?] Каспера Дунін-Борковського, полковника королівських військ, який у нагороду за свою участь у Смоленській війні 1632—1635 отримав від Владислава IV, короля Польщі та правителя Речі Посполитої, маєтності в Чернігівському воєводстві. Батько, матір та сестра були убиті під час повстання Хмельницького[1]. На думку Адама Бонецького, його стрийком мав бути Інокентій Дунін-Борковський — Чернігівський єпископ[2]. також дослідник стверджував, що тільки одна з гілок роду Борковських-Дунінів гербу Лебідь отримала австрійський графський титул у 1818 році[3].

В. Борковський — онук графа[джерело?] Анджея Дунін-Борковського (люблінського земського писаря[2], за іншими даними, коронного писаря люблінського[джерело?]), й правнук графа Яна Дунін-Борковського, у 1480—1560 роках вотчинного володаря поселень Борковіце і Вельке Скшжинно та праправнук Павла Дунін-Борковського (син Адама), володаря Борковиць і Сульгостова, полководця військ імператора Карла V, затверджений королем Речі Посполитої[джерело?] у графському достоїнстві і отримав титул графа Римської Імперії — так за архівними документами Державного архіву Чернігівської області — аж до засновників роду Дуніних у 1124 році Петром Дуніним, сином скарбника Данського короля Нільса і доньки Данського короля Еріка та княжною Марією, донькою Великого князя Київського Святополка ІІ (Михайла) і царівни Варвари, доньки Візантійського імператора Олексія І Комніна.

Один з членів роду, двоюрідний брат батька Василя Дунін-Борковського — Інокентій, син графа Станіслава Дунін-Борковського, каштеляна поланецького і депутата на Сейм коронний у 1570 р., відомого правника свого часу, рідного брата Анджея Дунін-Борковського, батька Каспера — був єпископом Чернігівським та Остерським Римської Церкви, 1659 , разом з іншими єпископами, підписав Берестейську церковну Унію.

Другий член роду, двоюрідний брат Каспера Дунін-Борковського, Семен Борковський був полковником Чернігівським у 1648 році як сподвижник гетьмана Богдана Хмельницького і мав у своєму полку 1300 козаків (Краткое историческое описание о Малой России до 1765 года, с дополнением о Запорожских Козаках — О. Бодянский, Москва, 17 февраля 1848 г.) Цей же О. М. Бодянський, народжений у Полтавській губернії, як дослідник української історії, опублікував у 1875 році оригінал такого історичного документу, як: «Реєстр всего войска Запорожского после Зборовского договора с королем Речі Посполитої Яном II Казимиром, составленного 1649 года, октября 16 дня» та підписаного особисто Гетьманом України Богданом Хмельницьким.

Таким чином, граф[джерело?] Василь Дунін-Борковський був другим полковником Чернігівським з роду Дуніних, який брав активну участь у поновлені держави Русь з її сучасною назвою — Україна.

Після укладення Андрусівського договору, аби не втратити землі, що йому належали, Василь Дунін-Борковський приймає православ'я й починає служити у Війську Запорозькому. У 1668 р. доля закидає його до Чернігівського полку, де він обіймає посаду сотника Вибельського. Після драми, що сталася з Василем Многогрішним, призначається в 1672 р. чернігівським полковником. А за два роки (1674) одержує грамоти від царя Олексія I Михайловича на затвердження земель, подарованих Дуніну-Борковському королем Речі Посполитої, що зробило його надзвичайно багатою людиною.

Про нього розповідали найнеймовірніші історії. Одна з них засвідчує, ніби князь Василь Голіцин пропонував йому гетьманство після усунення Івана Самойловича за 10 тис. рублів. Дунін-Борковський відмовився, бо, мовляв, не хотів віддати таку суму (цю легенду спростовує С. Павленко у журналі «Сіверянський літопис» № 6 за 1997 рік).

Меценатська діяльність

У 1675 р. на його кошти відреставровані Чернігівський Спасо-Преображенський собор, Єлецький монастир, оздоблено Воскресенський, Благовіщенський храми. П'ятницький монастир у Чернігові, пошкоджений під час повстання 1668 р., відновлений теж на його кошти. Полковник відомий також іншими церковними численними пожертвами.

За дружину Дунін-Борковський мав Марію Василівну Шубу. У них було двоє синів. Ще 1672 р. гетьман Іван Самойлович надав йому довічні маєтності у селах Авдіївці, Козилівці і Холмах з Понорницької сотні, село Бобровицю біля Чернігова і частково маєтності села Бурківка Березнянської сотні. Від гетьмана Івана Мазепи отримав села Орлівка на річці Убідь, Брусилів на Снові, затим Тупичів і Шаболтасівка. Після його смерті (4 чи 7 березня 1702 р.) у 1704 і 1706 рр. до вдови Василя Андрійовича та двох його синів перейшли Бобровиця, Яцево, Брусилів, Тупичів, Листвен, Пекурівка, Холми і Борківка.

Храмам Дунін-Борковський подарував потири, ставник, тарілки, Євангелія у срібних оправах. Більшість цих пам'яток — роботи західно-європейських майстрів. Близько десяти з них складають гордість Чернігівського історичного музею ім. В. В. Тарновського. На кожній з пам'яток — герб Дуніна-Борковського та записи про його вклади. Дари чернігівського полковника сільським церквам були значно скромніші як за розмірами, так і за оздобленням.

Дунін-Борковський не лише давав гроші на відновлення храмів або здійснював для них коштовні дари. Так, у 1676 р. він побудував трапезну і келії Єлецького монастиря. До 1914 р. вони знаходилися у непоганому стані і це дало можливість відомому історику Вадимові Модзалевському (1882—1920) і молодому тоді мистецтвознавцю Петрові Савицькому (1895—1968) зробити висновок: «В келіях Дунина-Борковского упрощенность и в то же время подчеркнутая рельефность и гранность украинской настенной декорации достигает своего апогея. Перед глазами мастеров, украшавших келии, могли быть образцы московской настенной декорации 17 века, времен до утверждения здесь форм Бароко, и образцы западного, в частности польского Бароко».

Наприкінці 1670-х або на початку 1680-х вклав великі кошти, аби влаштувати в Єлецькому монастирі іконостас, в якому мистецтво епохи залишило один з найкращих своїх зразків. На жаль, іконостас Єлецького монастиря в епоху революційних катаклізмів було знищено. Його можна побачити лише на старих фото, вміщених у книзі «Картини церковной жизни Черниговской епархии» (К, 1911).

Український історик та етнограф Петро Єфименко під час перебування у Чернігові на початку 1880-х років записав цікавий переказ про посмертні пригоди Василя Дуніна-Борковського. Поховали його з урочистостями, притаманними генеральному обозному Війська Запорозького. Та щоночі піднімався він з домовини і, у супроводі прислужників і гайдуків, гасав до своєї бобровицької оселі на Чернігівщині, де до ранку влаштовував гучне застілля. Поки одного разу вдова покійного не запросила архієпископа Іоанна Максимовича і той перекрив хрестом шлях Дуніну-Борковському на Червоному мосту. Міст зруйнувався, і Борковський разом із почтом зник у водах Стрижня. Дивно, що таке, за народними переказами, зчинив саме Іоанн Максимович, котрий поховав Дуніна-Борковського і присвятив йому епітафію. У цьому творі, викарбованому на могильній плиті, перераховано все, що відновив і відбудував Василь Андрійович, коли був чернігівським полковником. «Его надгробная доска, — писали В. Модзалевський і П. Савицький, — сохранилась внутри Елецкого собора — недалеко от входа. Это — серебряная доска, украшенная прекрасной гравюрой, исполненной духа самого пышного Бароко».

Вшанування пам'яті

У Чернігові існують вулиця та провулок Василя Дуніна-Борковського[4].

Примітки

  1. а б в Korduba, s. 332.
  2. а б Boniecki A. Herbarz polski: wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. — Warszawa : Warszawskie Towarzystwo Akcyjne S. Orgelbranda S[yn]ów), 1900. — Cz. 1. — T. 2. — S. 37. (пол.)
  3. Boniecki A. Herbarz polski… — Cz. 1. — T. 2. — S. 34.
  4. Розпорядження Чернігівської міської ради від 12 лютого 2016 року за № 46-р

Джерела

Посилання