Станіслав Кишка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Станіслав Петрович Кішка (*? - †1513 / 1514) — державний і військовий діяч Великого князівства Литовського з роду Кішки, дипломат, гродненський староста, великий гетьман литовський, маршалок великий литовський.

Біографія

Походить з підляського боярського (шляхетського роду). Отримав прізвисько «Кішка», від якого пішла назва роду.

З 1488 року — литовський стольник, з 1492 року — лідський намісник і маршалок великокнязівського двору. Перебував у литовському посольському дворі у московських справах. Брав участь в литовському посольстві в Москву, яке призначалося для того, щоб московський государ Іван III видав свою дочку Олену заміж за литовського князя Олександра Яґеллончика. Брав участь у польсько-литовських договорах.

1496 р. брав участь у поході польського короля Яна Ольбрахта на землі молдавського господаря Штефана IV, де зі своїм литовським загоном розгромив татарський загін під Брацлавом.

1499 р. — смоленський намісник. Почав зміцнення смоленській фортеці. У червні 1502 керував обороною Смоленська від московських військ під час московсько-литовської війни 1500-1503 років.

1503 розбив трьохтисячний татарський полк у битві біля Прип'яті. 1506 брав участь в Клецькій битві, командуючи 10 тисячами воїнів.

1507 поступився гетьманським титулом колишньому великому гетьману литовському Костянтину Острозькому, який звільнився з московського полону, будучи раніше захопленим в полон під час Ведрошської битви, в якій командував литовським військом.

Конфліктував з улюбленцем князя Олександра Михайлом Глинським, за що був тимчасово відсторонений від панської ради.

З 1508 року — гродненський староста, з 1512 — литовський великий маршалок. У 1508 і 1511 роках брав участь у комісії по уточненню литовсько-польського кордону в Мазовії.

Сім'я

Був одружений на Софії Монтіґерд - дочці воєводи троцького Петра Монтіґерда. Діти:

  • Петро Кішка (†1534) - воєвода полоцький, каштелян троцький і генеральний староста жмудський;
  • Ганна Кішка, 1-й чоловік — каштелян троцький Ян Радзивілл (*1474-†1522), 2-й чоловік — генеральний староста Жмудський і великий гетьман литовський Станіслав Янович Кезгайло (†1527).