Кам'янець-Подільський (станція)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Станція Кам'янець-Подільський

Гречани — Ларга
Південно-Західна залізниця
Жмеринська дирекція
м. Кам'янець-Подільський

Вокзал станції Кам'янець-Подільський
Вокзал станції Кам'янець-Подільський
Вокзал станції Кам'янець-Подільський
48°40′ пн. ш. 26°34′ сх. д. / 48.667° пн. ш. 26.567° сх. д. / 48.667; 26.567Координати: 48°40′ пн. ш. 26°34′ сх. д. / 48.667° пн. ш. 26.567° сх. д. / 48.667; 26.567
Рік відкриття 1914 (110 років)
Тип проміжна
Платформ 2
Тип платформ(и) бічна та острівна
Форма платформи прямі
Вулиця Привокзальна
Відстань до Києва, км 467
Відстань до Хмельницького, км 106
Відстань до Ларги, км 54
Відстань до Одеси, км 600
Покриття
мобільного зв'язку
Київстар, Vodafone, Lifecell
Код станції 332907 ?
Код «Експрес-3» 2200260 ?
Послуги Залізнична станція Квиткова каса Довідкове бюро Оформлення багажу Камера схову
Супутні послуги Автобус Таксі
Мапа
Кам'янець-Подільський. Карта розташування: Хмельницька область
Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський на Вікісховищі

Кам'янець-Подільський — проміжна залізнична станція 2-го класу Жмеринської дирекції Південно-Західної залізниці на неелектрифікованій лінії Гречани — Ларга. Розташована в однойменному місті Хмельницької області.

Історія

Станція відкрита у 1914 року, в ході будівництва залізничної лінії Гречани — Ларга.

Нa початку XX століття Російська імперія спільно з Румунією тa Австро-Угорщиною започаткували амбітний інфраструктурний проєкт з піднесеною назвою «Слов'янський шлях». Планувалося сполучити залізницею порти Адріатичного моря з Санкт-Петербургом.

За проєктом передбачалося прокласти залізницю від Кам'янця-Подільського вокзалу до станції Іване-Пустого, що мала сполучити адміністративний центр Поділля зі Львовом.

Перша світова війна нe зупинила будівництво, a навпаки — пришвидшила. На початку літа 1917 року лінія до станції Іване-Пусте була майже збудована.

В селі Панівці навіть встигли виконати найскладнішу частину проєкту — був зведений віадук й височезні пілони-опори. Залишалося лише встановити сталеві прогони. Цей етап, швидше за все, завершили вже 1916 рoкy, проте, з приходом радянської влади даний проєкт було визначено не доцільним з міркувань безпеки, так як залізниця могла використовуватись у військових цілях для переміщення військ противників радянщини.

У 1920 році на станції Кам'янець-Подільський перебував Симон Петлюри.

З вокзалу міста Кам'янець-Подільський Українська республіканська капела під керівництвом Олександра Кошиця вирушала у світове турне. Завдяки капелі Олександра Кошиця «Щедрик» став візитівкою України. Артисти готувалися до світового турне саме у Кам'янці-Подільському. З 14 лютого по 24 березня 1919 року хор перебував у місті, де було набрано більшість хористів, які проходили репетиції та навчання французькою мовою. У травні 1919 року, під час закордонних гастролей капели, відбулася європейська прем'єра славнозвісного «Щедрика» в Національному театрі Праги. Тоді капела викликала міжнародний резонанс і забезпечила політичну в пізнаваність УHP[1].

У 2021 році на будівлі залізничного вокзалу відкрита меморіальна дошка на честь капели, яка нагадує про те, що саме з цього місця хор колись вирушив у світове турне, де й прославив український твір «Щедрик» композитор Миколи Леонтовича, який саме навчався у Подільській духовній семінарії Кам'янця-Подільського та вивчав теорію музики та хоровий спів, опановував скрипку, фортепіано, деякі духові інструменти та почав обробляти народні мелодії.

Проєкт розвитку залізниці

Схема розвитку швидкісної залізниці (жовтим кольором), за цим планом колія пролягала б саме через Кам'янець-Подільський

У 2021 році на форумі «Україна 30. Інфраструктура» обговорювалась можливість будівництва залізничниці з Кам'янець-Подільського до Хотина та далі до Чернівців (завдожки близько 50 км). Історія цього питання порушувалась ще з 1994 року, колія від Кам'янець-Подільського до Чернівців через Хотин надала б можливість розвинути вантажні перевезення у напрямку Румунії, реалізувати синергію туристичного потенціалу цих трьох міст та Українських Карпат. До того ж, її будівництво скоротило б час поїздки з Києва до Чернівців майже удвічі, поїзди не прямували б територією Молдови. Також було заявлено про плани модернізації наявної частини залізничних колій між Кам'янцем-Подільським та Хмельницьким[2]

Підготовка проєкту до реалізації мала б зайняти 1-2 роки. Орієнтовна вартість будівництва передбачалася ~300 млн $[3].

Реалізація старого інфраструктурного проєкту «Слов'янський шлях» 1914 року у теперішній час могла б оживити лінію та надати новий поштовх розвитку сполучень для станцій Кам'янець-Подільський та Іване-Пусте.

За керування тодішнього Міністра транспорту та зв'язку Георгія Кірпи передачалося будівництво залізничної колії від Новодністровська, пролягала б територією України до станції Могилів-Подільський, що дозволило б пришвидшити та покращити сполучення станції Кам'янець-Подільський зі столицею країни.

Пасажирське сполучення

Приміське сполучення здійснюється за напрямком Ларга — Кам'янець-Подільський — Гречани / Хмельницький[4]. Наразі станція Ларга є кінцевою для приміських поїздів. Між Кам'янцем-Подільським та Хмельницьким розташована станція Ярмолинці, з якої раніше курсували дизель-поїзди до станції Гусятин.

На східній околиці Хмельницького, на станції Гречани, здійснюється узгоджена пересадка з приміських дизель-поїздів з Кам'яеця-Подільського на електропоїзди сполученням Гречани — Жмеринка, тож якщо придбати квиток з Кам'янця-Подільського до потрібної станції, то є можливість потрапити на Хмельницький речовий ринок, вокзал станції Хмельницький та зупинний пункт Ракове за майже ту ж ціну, що й до станції Гречани.

Від станції Гречани існує можливість пересадки на приміські поїзди Гречани — Жмеринка та Хмельницький — Підволочиськ[5].

Наразі від/до станції курсує щоденно єдиний нічний швидкий поїзд № 140/139 сполученням Кам'янець-Подільський — Київ. В складі поїзда курсують вагони безпересадкового сполучення Кам'янець-Подільський — Ужгород[6].

Раніше курсували поїзди:

Світлини

Див. також

Примітки

  1. Перших виконавців легендарного «Щедрика» вшанували меморіалом у Кам’янці-Подільському.
  2. У Чернівцях знову заговорили про будівництво залізничної колії із Чернівців до Хотина в обхід Молдови (історія питання з 1994 року). Buknews.com.ua.
  3. Залізниця з’єднає Чернівці та Кам’янець-Подільський.
  4. Розклад руху поїздів далекого та приміського сполучення по станції Кам'янець-Подільський. [Архівовано 28 листопада 2021 у Wayback Machine.]
  5. Розклад руху приміських поїздів на сайті регіональної філії «Південно-Західна залізниця». Архів оригіналу за 2 жовтня 2016. Процитовано 27 серпня 2016.
  6. Розклад руху призначених пасажирських поїздів по станції Кам'янець-Подільський на сайті «Укрзалізниці». Архів оригіналу за 20 вересня 2016. Процитовано 1 березня 2016.

Джерела

  • Тарифное руководство № 4. Книга 1 (на 15.05.2021) (рос.) [Архівовано з першоджерела 15.05.2021.]
  • Архангельский А. С., Архангельский В. А. Железнодорожные станции СССР: Справочник. В двух книгах. — М. : Транспорт, 1981.(рос.)
  • Україна. Атлас залізниць. Масштаб 1:750 000. — К. : ДНВП «Картографія», 2008. — 80 с. — ISBN 978-966-475-082-7.

Посилання