Барвиха (камуфляж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Камуфляж ВСР-93
«Барвиха» / «Вертикалка»
Шаблон камуфляжу "Барвиха"
Шаблон камуфляжу "Барвиха"
ТипВійськовий камуфляж
ПоходженняСРСР СРСР (розробка)
Росія Росія (використання)
Історія використання
На озброєнні1993—1998 (ЗС Росії)
Операторидив. Користувачі
Війни
Історія виробництва
Розроблено1980-ті роки (СРСР)
Виготовлення1993—1998 (Росія)
Варіантидив. Варіанти
Характеристики

Барвиха (камуфляж) у Вікісховищі

Камуфляж ВСР-93 (рос. ВСР-93/Вооруженные силы — расцветка 1993), більше відомий під неофіційними назвами «Барвиха», «Вертикалка» та «Елка» — 3-колірний деформаційний військовий камуфляж, розроблений для Збройних сил СРСР у 1980-х роках і прийнятий на озброєння ЗС Росії в 1993 році. Камуфляж «Барвиха» замінив в російській армії інший камуфляж ще радянської розробки — камуфляж «Бутан» і став першим камуфляжем, який був призначений для видачі в якості польової форми не тільки десантникам та спецпризначенцям, але усьому складу армії Росії. Пік використання армією Росії камуфляжа ВСР-93 Барвиха припадає на Першу Чеченську війну в 1994—1996 роках. Був замінений в 1998 році з прийняттям нового камуфляжа «Флора» вже власної російської розробки[1].

Історія

[ред. | ред. код]
Генерал-майор О. І. Ленцов, (праворуч) командир російської бригади у складі оперативної Task Force Eagle (TFE) на чолі групи російських солдат в камуфляжах Барвиха під час операції «Joint Endeavor» (31.05.1996, Боснія і Герцеговина).

Назва ВСР-93 походить з книги Денніса Десмонда Camouflage Uniforms of the Soviet Union and Russia (1997 р.)[2] і є фактично помилковою, оскільки перші зразки прототипів цього камуфляжа датовані 1985 роком, а знайомий всім вид він прийняв у 1990 році і його масове виробництво розпочалось в період 1991—1992 років.

В 1993 році камуфляж «Барвиха» був прийнятий на озброєння ЗС Росії на заміну своєму попереднику — іншому камуфляжу радянської розробки ТЦКО (скорочення від рос. трехцветная камуфляжная одежда), що був відомий в Україні під назвою «Дубок», а в Росії — «Бутан» і був віддалено схожий на камуфляж США 80-х років Woodland.

До 1994 року зразок був повсюдно поширений у більшості сухопутних підрозділів ЗС Росії, а також у багатьох підрозділах МВС.

Пік використання армією Росії камуфляжа ВСР-93 Барвиха припадає на Першу Чеченську війну в 1994—1996 роках.

Командувач 58-ї армії генерал-лейтенант Сидякин в новому камуфляжі Флора (третій зліва) серед інших військових, що ще використовують камуфляжі Березка (другий зліва) та Барвиха (усі інші). Приблизно 1999 рік

Кольорова схема «Барвиха» складається з вертикально розташованих нерегулярних плямтемно- зеленого та коричневого кольорів на світло-зеленому фоні. Камуфляж призначений для деформації силуету на далеких та близьких дистанціях.

Як і у випадку з триколірними «лісовими» моделями радянського ТКО, кількість колірних варіацій камуфляжа «Барвиха» досить велика. У початкових випусках серій було поєднання зеленого та коричневого кольорів, причому останній домінував, але з часом було створено багато інших варіантів. Крім одностроїв, з камуфляжем «Барвиха» виготовляли інший літній та зимовий одяг, зокрема утеплений, а також авіаційну форму[3].

Заміна

[ред. | ред. код]

Камуфляж ВСР-93 «Барвиха» використовувався в збройних силах Росії до 1998 року, коли його було замінено на новий камуфляж ВСР-98 «Флора», вже власної російської розробки. Малюнок і кольорова гама камуфляжа Флора були схожими на камуфляж «Барвиха», але смуги були розташовані не вертикально, а горизонтально. Не дивлячись на офіційну заміну, на фотографіях 1999—2001 зафіксовано велику кількість російських військовослужбовців, що продовжують використовувати однострої з «вертикальним» камуфляжем Барвиха.

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Камуфляж армии и силовых структур России и бывшего СССР. web.archive.org. 5 червня 2014. Архів оригіналу за 5 червня 2014. Процитовано 4 серпня 2023.
  2. Desmond, Dennis (1998). Camouflage Uniforms of the Soviet Union and Russia: 1937-to the Present (англ.). Schiffer Publishing, Limited. ISBN 978-0-7643-0462-0.
  3. Russian Armed Forces (VSR) Camouflage Patterns /Russia - Camopedia. camopedia.org. Процитовано 18 липня 2023.

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]