Бережанська міська громада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бережанська міська громада
Основні дані
КраїнаУкраїна Україна
ОбластьТернопільська область
РайонТернопільський район
Код КАТОТТГUA61040030000060956
Утворена2 листопада 2018 року
Адмін. центрБережани
Територія та населення
Площа244,0 км²
Населення26 817 осіб (2020)
Густота109,91 осіб/км²
Населені пункти
Міста1
Селища0
Села20
Органи влади
РадаБережанська міська рада
Голова громадиРостислав Богданович Бортник

Мапа

Бережанська міська громада — територіальна громада в Україні, в Тернопільському районі Тернопільської области. Адміністративний центр — м. Бережани.

Бережанська міська територіальна громада розташована на заході Тернопільської області і межує на півночі з Львівською областю.

Загальна площа території - 242,5 км²

Станом на 1 січня 2023 року чисельність населення громади складає 26592 особи, з яких 3168 – діти.

Внутрішньо переміщених осіб – 2552 особи

До складу громади входить 21 населений пункт: місто Бережани- адміністративний центр та 20 сіл.

Утворена 2 листопада 2018 року шляхом об'єднання Бережанської міської ради та Посухівської сільської ради Бережанського району.[1]


Історія

Адмінстативний центр громади – місто Бережани належать до найдавніших українських поселень. Перша письмова згадка про місто датується 1375 р. У 1530 р. Бережанам набули  статус міста і Магдебурзьке право.

Упродовж своєї історії Бережани були торговельно-ремісничим, культурно-освітнім та адміністративним центром.

Поширеними ремеслами були шевство, столярство, різьба по дереву. Частина міщан вела дрібну торгівлю, обробляла землю, прислуговувала в замку тощо. Розвитку Бережан як торговельного центру сприяло зручне географічне положення, - через місто проходив один із шляхів, що вели із західних країн у Причорномор'я. Тут торгували зерном, мукою, шкірами, медом, рибою, ремісничими виробами, зокрема гончарними і дерев'янимии, а також тканинами, зброєю, жіночими прикрасами. Тут поступово почали селитися купці з найвіддаленіших куточків України, Польщі, Вірменії. Значний відсоток населення Бережан становили євреї, які займалися переважно торгівлею.

У 1554 р. в Бережанах закінчується спорудження кам'яного замку, який згодом - у 1570 р. та в першій чверті XVII ст.- було зміцнено й розбудовано. На відміну від інших твердинь він споруджений не на високій, неприступній горі, а в глибокій заболоченій річковій долині — на острові, утвореному двома рукавами Золотої Липи. Крім цих природних факторів, обороноздатність замку забезпечували глибокі рови з водою та високі вали. Середньовічні Бережани мали розвинену систему позазамкових укріплень. У 1683 р. до числа оборонних споруд міста долучився збудований під горою Сторожиська монастир бернардинів з Миколаївським костьолом. У 1742 р. його було оперезано міцним фортечним муром. Таким чином Бережани, крім замку, який захищав їх зі сходу, дістали надійний бастіон також із заходу й перетворилися в одне з найбільш обороноздатних міст краю.

Бережанський замок відігравав неабияку роль в обороні Поділля. Жодного разу нападники не змогли здобути його: захищаючи твердиню, люди відстоювали рідну землю. Не встояв замок лише у 1648 р. перед селянсько-козацькими загонами Богдана Хмельницького коли міщани-українці підтримали козаків і допомогли штурмувати замок. На початку XVIII ст. у Бережанському замку кілька разів побував вождь угорських повстанців Ференц Ракоці ІІ  - керівник антигабсбурзької національно-визвольної війни угорського народу 1703-1711 рр., князь Трансільванії (Семигороддя). Тут він написав і  проголосив свою знамениту “Відозву”.

У 1772 р., після першого поділу Польщі, західноукраїнські землі відійшли до складу Австрійської імперії. За новим адміністративним поділом 1781 р. Галичина ділилася на циркули (округи), а ті, в свою чергу,- на повіти. Центром одного з округів (їх на Тернопільщині було три) стали Бережани. Такий адміністративний поділ у краї зберігався в основному аж до 1867 р.

Наприкінці XVIII - на початку XIX ст. архітектурно склався центральний майдан Бережан. Посередині чотирикутної, добре впорядкованої площі споруджено на дубових палях ратушу з високою годинниковою вежею. Згодом до ратуші добудовано крила, що утворили чотирикутник з невеличким внутрішнім двориком. Навколо площі з усіх боків вишикувалися ряди переважно триповерхових житлових будівель, унизу яких містилися крамниці, склади.

У 1805 році до Бережан із Збаража перенесено гімназію. З Бережанської гімназії вийшло чимало видатних діячів науки і культури, зокрема:  Маркіян, відомий польський композитор Антон, польський журналіст, публіцист та поет, один із керівників створеної під час революції 1848 р. Центральної ради народової у Львові Ян Добжанський; автор цінних праць з історії та археології Галичини, український історик, професор Ізидор Шараневич; польський філолог Тадеуш Мандибур,; український філолог Михайло Осадца; польський бібліограф й історик польської літератури Владислав Вислоцький; український письменник, батько Богдана Лепкого Марко Мурава; культурно-освітній діяч, видавець і літературознавець Василь Лукич (В. Л. Левицький).

Пожвавленню економіки Бережан (спричинене реформою 1848 р. ) сприяло будівництво залізниць. У 1894 р. залізнична колія сполучила Бережани з Тернополем, на початку XX ст. прокладено колію, що вела до Рогатина, а в 1909 р.- до Підгаєць. Промислове обличчя Бережан на початку XX ст. складали : дві цегельні, броварня,, медоварня, три фабрики газованої води, фабрика лойових свічок і мила, два млини (один - із сукновальнею і тартаком), сірникова фабрика і лісопильний завод. Поблизу Бережан, у Новій Греблі, діяла папірня, яка в 1909 р. за кількістю робітників посідала друге місце серед споріднених підприємств Галичини.

Незважаючи на появу деяких фабрик і заводів, населення Бережанщини наприкінці XIX - на початку XX ст. займалося, як і віками перед тим, в основному сільським господарством.

У серпні-вересні 1916 у боях на горі Лисоня поблизу Бережан Легіон УСС героїчно стримував натиск російської армії; місто зазнало значних руйнувань.

У листопаді 1918 - липні 1919 — повітовий центр ЗУНР. В Бережанському замку розташовувалась Начальна команда (генштаб) УГА. Упродовж 1919–1939 рр. місто перебувало під владою Польщі та було адміністративним центром сільської гміни Бережани. Від вересня 1939 - у складі УРСР; згодом — райцентр.

Згідно з Постановою Верховної ради України від 13 травня 2015 року Бережани набули статусу міста обласного значення.

Сучасні Бережани – це архітектурний ансамбль історичного ареалу, який доносить до нас визначні архітектурно-стильові елементи попередніх епох, що формує своєрідну візитну картку нашого міста. Завдання зі збереження та пізнання цього історичного духу нашого міста постає перед міською владою і є пріоритетним напрямом діяльності органу місцевого самоврядування в тісній співпраці з Державним історико-архітектурним заповідником в м. Бережани. Зберегти оригінальність та неповторність Бережан-міста традиційного й міста сучасного, де традиційне повинно бути рушієм сучасного.


ПАМЯТКИ АРХІТЕТКТУРИ НАЦІОНАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ


1. Ратуша(1803-1811 рр. мур.) пл. Ринок, 1;

Бережанська ратуша.

Ратуша м. Бережани


2. Церква св. Трійці (1626-поч. ХХ ст. мур.) пл. Ринок, 12;

Церква Пресвятої Трійці

Бережани, Церква Пресвятої Трійці
Бережани, Церква Пресвятої Трійці


3. Костел Різдва Діви Марії (св. Петра та Павла) (1600 р. мур.) вул. Братів Лепких;

Костел св. Петра та Павла

Костел Різдва Діви Марії


4. Дзвіниця костелу Різдва Діви Марії (св. Петра та Павла) вул. Братів Лепких

Дзвінниця костелу св. Петра та Павла


5.Замок (XVI-XVIII ст. мур.) вул. І. Франка;

Бережанський замок

Бережанський замок
Бережанський замок


6.Каплиця св. Трійці (1554 р. мур.) вул. І. Франка;

Замкова каплиця

Каплиця св. Трійці (1554 р. мур.) вул. І. Франка


7. Костел св. Миколая монастиря ордену Бернардинів (1630-1683 рр. мур.) вул. Костельна;

Церква Пратулинських мучеників, колишній костел святого Миколая монастиря бернардинів


8. Церква св. Миколая (1691р., дер.) вул. Шевченка;

Церква Св.Миколая (на Адамівці)


9. Палацово –парковий комплекс (XVIII ст.) с. Рай

Раївський мисливський палац

Раївський мисливський палац
Раївський мисливський палац
Площа Ринок в Бережанах
Площа Ринок в Бережанах

Площа Ринок в Бережанах

Населені пункти

[ред. | ред. код]

До складу громади входять 1 місто (Бережани) і 20 сіл[2]:

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. ВВРУ, 2019, № 7, стор. 66
  2. Бережанська територіальна громада [Архівовано 26 вересня 2020 у Wayback Machine.] // Децентралізація