Військова колегія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Військова колегія
Загальна інформація
КраїнаРосійська імперія
Дата створення1719 рік
Попередні відомстваQ4378335?
Дата скасування7 вересня 1802 року
Замінено наВійськове міністерство Російської імперії
Керівництво діяльністю здійснюєІмператор Всеросійський
Керівне відомствоРада Вищого двору
Кількість співробітників530

Військова колегія - вищий орган військового управління (колегія) в Російській імперії протягом XVIII століття, одна з колегій, заснованих Петром I.

Історія

[ред. | ред. код]

Започаткована за указом Петра I у 1719 році, за прикладом іноземних держав для управління військово-сухопутними силами. 1 січня 1720 року вона почала працювати. У ній були президент, віце-президент, 4 радникигенеральських чинах) і 4 асесориполковницьких чинах). При Військовій колегії складалася своя канцелярія, що поділялася на експедиції із завідування кавалерією та інфантерією, у гарнізонних справах, з управління фортифікацією та артилерією, з ведення журналів вхідних та вихідних паперів. Порядок провадження справ визначався генеральним регламентом від 28 лютого (10 березня) 1720 року. У 1720 році у Військовій колегії вважалося 13 класних чиновників, 47 канцелярських та 8 інших служителів, до колегії також було прикріплено 454 солдата та унтер-офіцера. У 1720 році у Військовій колегії служили три іноземці, проте 82 штатні місця в колегії ще залишалися вакантними через брак кваліфікованих фахівців.

Військова колегія ділилася на три експедиції: а) армійську, б) гарнізонну та в) артилерійську та фортифікаційну. Понад те при ній були генерал-аудитор, генерал-фіскал і обер-аудитор. За законністю ухвалення рішень у справах у Військовій колегії спостерігав прокурор, безпосередньо підпорядкований генерал-прокурору.

Згодом, коли зі збільшенням кількості формувань у військах мали збільшитися і обов'язки вищого військового управління, при військовій колегії засновані нові експедиції. У 1798 році вона ділилася на експедиції армійську, гарнізонну, іноземну, рекрутську, ремонтну та навчальну; крім того, при ній складалися експедиції військова, лічильна, інспекторська, комісаріатська, провіантська та артилерійська, генерал-аудиторіат, креслярська з архівом та московське артилерійське депо.

Через кілька десятиліть (7 вересня 1802 року) при Олександрі I[1] військова колегія перетворена на військове міністерство.

Примітки

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]