Маґен ор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маґен ор
Донор Міністерство оборони Ізраїлю[1]
Країна походження  Ізраїль
Оператор Армія оборони Ізраїлю
Виробник Rafael Advanced Defense Systems[1]
Конструктор Rafael Advanced Defense Systems[2]
Дата/час прийняття в експлуатацію 2024[2]
Дата анонсу лютий 2014[3]
Офіційний сайт(англ.)
CMNS: Маґен ор у Вікісховищі

Маґен ор (івр. מגן אור‎, «Світловий щит») — ізраїльська система протиповітряної оборони зі зброєю спрямованої енергії. Призначена для знищення ракет малої дальності, артилерії та мінометів. Має радіус дії до 7 км, відстань яка занадто мала для системи «Залізний купол». Крім того, система може також перехоплювати безпілотні літальні апарати (БПЛА).

Назва

[ред. | ред. код]

Робочою назвою проєкту цієї системи була «Керен барзель» (івр. קֶרֶן בַּרְזֶל‎), що перекладається як «Залізний промінь». Згодом була затверджена офіційна назва цього Маґен ор (івр. מגן אור‎) — «Світловий щит». Проте англомовний варіант первісної назви Iron Beam закріпилася у міжнародній та натівській номенклатурі.

Історія

[ред. | ред. код]

Проєкт системи вперше представлений на Сінгапурському авіасалоні ​​в лютому 2014 року[4]. Підрядником для розробки системи обрано компанію Rafael Advanced Defense Systems. Розробка системи фінансувалася Міністерством оборони Ізраїлю.

У квітні 2022 року Міністерство оборони Ізраїлю та Rafael оголосили, що в серії експериментів система успішно збила безпілотники, ракети, мінометні гранати та протитанкові ракети.

В жовтні 2023 року було оголошено про намір включити батареї «Маґен ор» до складу системи протиповітряного захисту на кордоні з Сектором Гази протягом 2025 року та протягом 2027 року на кордоні з Ліваном[5][6].

Характеристика

[ред. | ред. код]

Система базується на волоконному лазері, вдосконаленому, дешевшому у використанні та менш небезпечному для навколишнього середовища, на відміну від хімічного лазера, на якому базується система Nautilus при високій потужності. Батарея Iron Beam є мобільною і складається з радара протиповітряної оборони, блоку керування (C2) і двох систем HEL (лазер високої енергії). Він призначений для двох лазерних гармат потужністю 100—150 кВт потужності.

Система буде додатковим рівнем захисту в Ізраїлі та найнижчим у багаторівневій системі протиповітряного захисту Ізраїлю: «Залізний купол» (від ракет малої дальності), «Праща Давида» (від ракет середньої дальності, балістичні ракети малої дальності та крилаті ракети) і системи «Хец» — для перехоплення балістичних ракет великої дальності всередині та поза атмосферою.

Основними перевагами використання зброї спрямованої енергії перед звичайними ракетами-перехоплювачами є менші витрати на один постріл, необмежена кількість пострілів, менші експлуатаційні витрати та менша кількість робочої сили. Також немає уламків перехоплювача, які можуть впасти на цивільні об'єкти. Вартість кожного перехоплення є незначною, на відміну від дорогих ракет-перехоплювачів — близько 1000 доларів США за постріл, проти 50 000 доларів США за вистріл ракет[7][6].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б https://breakingdefense.com/2022/10/iron-beam-israels-laser-air-defense-system-could-be-ready-in-2-3-years/
  2. а б https://www.defensenews.com/battlefield-tech/2023/10/16/no-rafaels-iron-beam-laser-didnt-blow-up-missiles-over-israel/
  3. https://web.archive.org/web/20140119215110/http://www.rafael.co.il/Marketing/195-1951-en/Marketing.aspx
  4. Israel's Rafael Unveils 'Star Wars-style' Laser Missile Shield (англ.). Haaretz. 14 лютого 2014.
  5. אמיר בוחבוט (15 жовтня 2023). במערכת הביטחון מתכוננים לשימוש ראשוני במערכת ליירוט בלייזר במהלך המלחמה בעזה (івр.). וואלה.
  6. а б אסף גלעד (18 жовтня 2023). מלחמת העתיד: קרן הלייזר שתשרוף את הטילים עוד לפני שייכנסו לישראל (івр.). גלובס.
  7. Yuval Azulay (16 жовтня 2023). Did Israel test its new laser system Iron Beam to intercept Hamas missiles? (англ.). CTech.

Посилання

[ред. | ред. код]