Как да намалим отпадъците от опаковки в ЕС? (инфографики)

Онлайн пазаруването, бързото хранене и вземането на кафе за вкъщи означават повече опаковки и повече отпадъци. Научете фактите и какво прави ЕС по проблема.

Илюстрация на отпадъци от опаковки
Намаляване на отпадъците от опаковки в ЕС

В днешния свят има голямо разнообразие от видове опаковки - например бутилки, контейнери, консерви, кутии или торби, като материалите за производство също варират - те могат да бъдат от хартия, картон, пластмаса, стъкло, дърво или метал.

Опаковките се използват във всички етапи на производство - от добиването на суровини до подготовката на крайните стоки за транспорт и продажба. Защитата на стоките и безопасният превоз са сред основните причини, които ги правят толкова важни за производители, превозвачи, супермаркети, ресторанти и домакинства.

Какво е опаковка?

  • продукти, използвани за съхранение, защита, обработка, доставка или представяне на стоки

Колко отпадъци от опаковки създаваме?

На всеки жител на ЕС средно са се падали 189 кг отпадъци от опаковки през 2021 г. За предишните десет години количеството на отпадъците се е увеличило с над 20%. Това има негативни последствия за природата.


Инфографика, показваща обема на отпадъците от опаковки на човек в Европейския съюз от 2012 г. до 2021 г. През 2021 г. отпадъците от опаковки възлизат на 189 кг на глава от населението, с 34 кг повече от преди 10 години.
Обемът отпадъци от опаковки, който се пада на всеки човек в ЕС, расте

Най-малко отпадъци от опаковки са регистрирани в Хърватска - 74 кг на човек от населението, а най-много са в Ирландия - 264 кг на човек. В България през 2019 г. на човек са се падали 79,5 кг отпадъци от опаковки.

През 2021 г. в ЕС са генерирани общо 84,3 милиона тона отпадъци от опаковки, което показва увеличение от 4,8 милиона тона в сравнение с предходната година. Най-много са били хартията и картонът (40,3%), следвани от пластмаса (19%), стъкло (18,5%), дървесина (17,1%) и метал (4,9%).

Инфографика, показваща количеството създадени отпадъци от опаковки в Европейския съюз през 2021 г. от различни видове материали. Най-разпространеният отпадъчен материал от опаковки е хартията и картона - 40,3% от общия обем.
Най-голям обем в ЕС имат опаковките от хартия и картон, следвани от пластмасата и стъклото

Около 64% от отпадъците от опаковки са били рециклирани през 2021 г., а около 80% са били оползотворени по един или друг начин, включително рециклирани, за да могат да служат за полезни цели в бъдеще.

Правила на ЕС относно опаковките и отпадъците от опаковки


Правилата на ЕС относно опаковките и отпадъците от опаковки обхващат както дизайна на опаковките, така и управлението на отпадъците от опаковки. Целта е да се намалят отпадъците и да се увеличат повторната употреба, рециклирането и оползотворяването на опаковките. Правилата също така налагат минимални изисквания, на които трябва да отговарят опаковките, произведени за пазара в ЕС.

Законодателният текст е от 1994 г. и бе изменен през 2018 г. Като част от усилията на ЕС да създаде кръгова икономика до 2050 г., през ноември 2022 г. Европейската комисия предложи преразглеждане на правилата. Парламентът и Съветът достигнаха предварително споразумение, което бе одобрено от депутатите през април 2024 г.

Какви цели преследват новите правила?


Основната цел е повторното използване и рециклирането на опаковките, за да се намалят отпадъците от опаковки. Пластмасовите опаковки са особено вредни за околната среда и фокусът е поставен именно върху тях.

Новите правила:

•  задават цели за намаляване на отпадъците от опаковки (с 5% до 2030 г., с 10% до 2035 г. и с 15% до 2040 г.);

• забраняват различни видове пластмасови опаковки от януари 2030 г. - тънки найлонови торбички, опаковки за свежи плодове и зеленчуци, за подправки и сосове, в ресторанти и хотели, за малки козметични консумативи в хотелите, или за опаковане на куфари по летищата;

• забраняват от януари 2030 г устойчиви замърсители (известни също като „вечни химикали“), използвани за огнеупорни или водоустойчиви опаковки на храни, които могат да бъдат опасни за здравето;

• определят, че до 2030 г. поне 10% от алкохолните и безалкохолните напитки трябва да бъдат в опаковки за многократна употреба;

• предоставят възможност на потребителите да носят свои собствени контейнери при закупуването на храни и напитки за вкъщи.

Прочетете как ЕС работи за намаляване на отпадъците: