Přeskočit na obsah

Portál:Měsíc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vítejte na portálu Měsíc!


Měsíc
e

Měsíc je jediná známá přirozená družice Země. Nemá jiné formální jméno než „měsíc“ (odborně Měsíc), i když je občas básnicky nazýván Luna (slovanský a zároveň latinský výraz pro Měsíc). Jeho symbolem je srpek (Unicode: ☾). Kromě slova lunární se podle jména starořecké bohyně Měsíce Seléné používá k odkazu na Měsíc též kmene selene nebo seleno (selenocentrický, Selenité, atd.). Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 km. Měsíční rovníkový průměr činí 3 476 km. Roku 1969 přistáli Neil Armstrong a Edwin Aldrin v rámci programu Apollo jako první lidé na Měsíci, a tím se stali i prvními lidmi, kteří stanuli na povrchu jiného vesmírného tělesa než Země. Celkem Měsíc zatím navštívilo dvanáct lidí.

Obrázek

Apollo 15, devátý pilotovaný let v programu Apollo, byl čtvrtým, kdy lidé přistáli na Měsíci.
Celý článek

Věděli jste, že ...
e

… údolí Taurus-Littrow na kterém přistála posádka Apolla 17 je hlubší než Grand Canyon?
… byly celkem tři plánované mise programu Apollo, které byly zrušeny v roce 1970? Jde o mise Apollo 18, 19 a 20.
… celkem 3 lidi uviděli Měsíc z jeho oběžné dráhy dvakrát za život?

Citát
Rozhodli jsme se jít na Měsíc. Rozhodli jsme se jít na Měsíc v tomto desetiletí a udělat i další věci, ne proto, že by byly lehké, ale proto, že jsou obtížné. "
— John F. Kennedy, při projevu o dosažení Měsíčního povrchu lidskou posádkou, září 1962
Článek

Lunar Orbiter 3 byla umělá družice Měsíce, vyslaná agenturou NASA v roce 1967. V katalogu COSPAR dostala označení 1967-008A.
Označení Lunar měla kvůli zvolené orbitě kolem Měsíce. Její váha byla 389 kg. Byla vybavena mj. brzdícím motorem a fotografickým systémem. Dva objektivy umožňovaly snímat detaily z výšky 80 km o velikosti 1 metr. Na film 70 mm se vešlo 200 dvojexpozic, které byly rádiovou cestou odesílány na Zem.
Celý článek

O portále e
  • Námitky, stížnosti či připomínky sdělujte v diskusi!
  • Chyby na portále neváhejte opravovat!
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Měsíc}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.
  • Článek Měsíc na Wikipedii
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Měsíc na Wikimedia Commons
  • Téma Měsíc ve Wikicitátech


Sesterské portály: