Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Albertus teolog/Archiwum21

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Znalazłem kilka źródeł twierdzących że tytuł PM przyjął jako pierwszy papież Leon I. O Grzegorzu nie znalazłem nic. Czy zmienić treść informacji podanej w haśle, czy masz może jakieś źródła na to że to jednak Grzegorz? Hoa binh (dyskusja) 10:36, 26 lis 2011 (CET)

Piotr Greger

Cześć! Dlaczego usunąłeś informację na temat biskupstwa tytularnego, jednocześnie zachowując informację na temat funkcji w diecezji rzeczywistej? Wiktoryn <odpowiedź> 20:06, 26 lis 2011 (CET)

Według mnie jesteś czepliwy. Te funkcje w infoboksie moim zdaniem mogły pozostać, szczególnie że lepsze to niż użeranie się z ipkami, którzy przez cały okres między nominacją a sakrą czy ingresem (ze wzmożoną intensywnością na początku i końcu tego okresu) przywracają informację tylko że bez uwzględnienia, że osoba nie jest pełnoprawnym biskupem, lecz nominatem. Tak wygląda lista bez zdjęć, a tak ze zdjęciami. Pozostałych Polaków dopiszę wkrótce. Jeżeli coś zauważysz, to poprawiaj lub zgłaszaj :). Wiktoryn <odpowiedź> 11:44, 27 lis 2011 (CET)

Nazewnictwo dla infoboksu "Święty"

Zabieram się za opracowanie nowego infoboxu (chyba ostatniego z serii chrześcijańskiej), jako zamiennika dla {{Święty infobox}}. Na początku mam problem z nazewnictwem parametrów.

  1. Nazwa parametru dla ”Święty/Święta, Błogosławiony/Błogosławiona, Sługa Boży/Służka Boża” (uzależnić od od parametru „płeć”, który nie będzie widoczny w infoboxie), który będzie na górze, nad imieniem. Tytuł?
  2. Chce uzależnić ”Sługa Boży” od występowania jakiegoś szczególnego parametru. Może ”Data procesu beatyfikacyjnego” z „Postulatorem”?
  3. Jakie jeszcze „tytuły” mogę być brane pod uwagę. Np, w prawosławiu?
  4. Jak nazwać wartości, takie jak „męczennik” i które jeszcze mogą należeć do tej grupy, wstępnie?
  5. Chcę odejść od tego „złotego” koloru. Zostawił bym go tylko w „Duchowny infobox” dla papieża. Jakie kolory tła były odpowiednie dla poszczególnych funkcji? en:Web colors
  6. Jakieś sugestie, dotyczące brakujących parametrów, lub nieistotnych?

To tyle na początku, aby zacząć tworzyć skrypt od strony technicznej. Będzie on ulokowany w Projekt szablonu:Święty infobox. Pozdrawiam. --Władysław Komorek (dyskusja) 22:27, 26 lis 2011 (CET)

Dziękuję za sugestie. Doszedłem do wniosku, że nazwa infoboxu „Święty” nie jest za dobra. Zmieniłem wstępnie na ”Uznanie chrześcijańskie infobox” i w związku z tym, parametr dla ”Święty” nazwałem rodzaj uznania. Dołożyłem relikwie , grafikę nagrobka i mapę miejsca grobu. Zgadzam się, jeśli chodzi o te dodatkowe parametry, jak patron, ale wspomnienie bym zostawił. To tak wstępnie. Jak pousuwam błędy to poddam pod dyskusję. Pozdrawiam. --Władysław Komorek (dyskusja) 13:17, 27 lis 2011 (CET)

Nazwa Święty - sugeruje tylko jedna możliwość, Kult osoby – bardziej kojarzy się ze stalinizmem. Uznanie chrześcijańskie – no bo został uznany Święty/Błogosławionym/Sługą Bożym. na inne nazwy nie mam pomysłu. To powinno być jakieś chrześcijańskie skojarzenie. Pozdrawiam. --Władysław Komorek (dyskusja) 17:55, 27 lis 2011 (CET)
Jeżeli nie „Uznanie”, to jak to nazwać, bo ja nie mam pomysłu. „Kult chrześcijański”, „Godność chrześcijańska”, Zrobiłem już wszystko od strony technicznej i chciałbym to już przenieść do przestrzeni głównej pod szerszą dyskusję pod właściwą nazwą. Pozdrawiam. --Władysław Komorek (dyskusja) 18:57, 30 lis 2011 (CET)
Szablon ten jest już w przestrzeni głównej jak Szablon:Kult chrześcijański infobox.--Władysław Komorek (dyskusja) 21:40, 5 gru 2011 (CET)
Czy są jeszcze jakieś sugestie lub uwagi? Napisz w Wikiprojekcie. Jeżeli nie, to zgłoszę do botowania.--Władysław Komorek (dyskusja) 10:57, 8 gru 2011 (CET)
O raju...ten szablon ma zastąpić dotychczasowy infobox:święty? To chyba nieporozumienie. A co w przypadku jeśli święty czczony jest w wielu Kościołach? Co w przypadku jeśli położenie grobu, relikwii nie jest znane i kto będzie bawił się ze współrzędnymi? W takim przypadku będzie znak zapytania jak na stronie szablonu? Nie widzę tego. :( Pozdrawiam.Tanja5 (dyskusja) 00:29, 21 gru 2011 (CET)

Dyrektorium

Hej, nie wiem, po co tu wstawiłeś linijkę daje wynik: (bo tak normalnie nie robimy), więc pozwoliłem sobie ją usunąć. No chyba, że miałeś jakiś cel, którego nie znam :) Pozdro Tar Lócesilion|queta! 22:01, 5 gru 2011 (CET)

Odp:Netia

Odp:Netia

Załatwione, choć pomysł z tą stroną najwyraźniej nie wzbudził zainteresowania blokujących, jest praktycznie martwa. Michał Ski (dyskusja) 22:59, 5 gru 2011 (CET)

Witam. Jak myślisz: czy nie powinien być św. Jan Kanty zgodnie za źródłami: opoka, DEON (z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM) itp. a imię przenieść wcześniej na Jan Kanty (imię)? Co Ty na to? Pozdrawiam serdecznie.Tanja5 (dyskusja) 21:13, 8 gru 2011 (CET)

Co sądzisz na temat tego artykułu. Według mnie do skasowania. Wizikj (dyskusja) 20:09, 9 gru 2011 (CET)

Odp:Pamiętasz fotkę Przechodzacego?

Odp:Pamiętasz fotkę Przechodzacego?

Coś mi dzwoni, ale daleko i cichutko ;-) Jak będą problemy, to może nie zgłaszaj? Pozdrowienia, pjahr @ 21:58, 11 gru 2011 (CET)

Wspomnienie liturgiczne

Portal:Katolicyzm/Tydzień w liturgii jest dobry, ale mając dostęp do wiarygodnych informacji, czy nie mógłbyś zrobić listę – w Wspomnienie liturgiczne/Terminarz, która następnie dopniemy do Wspomnienie liturgiczne? Mogę pomóc z tabelką. Pisząc artykuły o kościołach czy parafiach, ułatwiłoby to wypełnienie parametru w infoboksie. Pozdrawiam. --Władysław Komorek (dyskusja) 23:32, 12 gru 2011 (CET)

Oddzielna tabela dla świąt ruchomych uzależniana od jakiegoś święta, czyli np: czwarta niedziela od Wielkanocy. Jeżeli miałbyś zamiar to zrobić to ja mogę przygotować tabele w brudnopisie do uzupełniania. Czyli najpierw do opracowania byłby schemat i nazwy kolumn. --Władysław Komorek (dyskusja) 23:49, 12 gru 2011 (CET)
Pomyślę nad tym. Pozdrawiam. --Władysław Komorek (dyskusja) 23:58, 12 gru 2011 (CET)

Ten użytkownik zrobił kilka rewertów twoich edycji (część już cofnąłem). Jako że prawdopobnie ty masz rację delikatnie wytłumacz mu jego błędy (to nowicjusz). Ja nie czuję się do końca kompetentny by wypowiadać się w tym temacie Lancelot (dyskusja) 09:43, 14 gru 2011 (CET)

Prośba o wsparcie

Część, chciałem prosić o Twoją pomoc. Jeśli mógłbyś oddać głos na moją aplikacje w Stypendium z Wyboru - link: "Proste marzenia grafika amatora".

Jeśli posiadasz konto na Facebooku to wystarczy się zalogować i zaakceptować, i już można oddać głos. Jeśli nie to możesz się zalogować w portalu Absolvent... Będzie to tylko kilka minut a dla mnie możliwość dalszego rozwoju... Dziękuję z góry.

Jeśli chciałby ci się - to oczywiście możesz polecić to swoim znajomym - nie pogniewam się...

PS. proszę (jeśli można)o 5 gwiazdek :)

Pozdrawiam, MKomorniczak -dyskusja- 23:03, 19 gru 2011 (CET)

Święta

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
Tanja5 (dyskusja) 00:20, 21 gru 2011 (CET)

Biskupi warszawscy

Cześć! Stara wersja, nowa odsłona – jakieś uwagi krytyczne lub sugestie? Wiktoryn <odpowiedź> 12:08, 25 gru 2011 (CET)

Witam. Zerknij na 1.wpis w Dyskusja:Sylwester (święto). Czy można to wykorzystać jakoś w artykule? Nie chciałabym popełnić błędu. Szczęśliwego Nowego Roku. :-)Tanja5 (dyskusja) 20:53, 1 sty 2012 (CET)

Witaj - czy mógłbyś wytłumaczyć mi występujące w tym artykule w tytule "Tytularny Biskup Flawiadeński" słowo ˌˌFlawiadeńskiˈˈ - uznałem, że pochodzi od nazwy miejscowości - ale nie mogę takiej zlokalizować - więc może się mylę - pozdrawiam - Darekm135 (dyskusja) 15:48, 5 sty 2012 (CET)

Witam i dziękuję - sam bym na to nie wpadł - pozdrawiam i życzę dobrego roku - Darekm135 (dyskusja) 18:41, 8 sty 2012 (CET)

Widzę, że przeczysz sam sobie. Najpierw piszesz "dziewictwo Marii z Nazaretu nie jest przemiotem badań historyków i ginekologów, ale jest przedmiotem wiary i jet to napisane. Rzeczywiste odnosi się do faktu biologicznego, a nie symbolu teologicznego, albo figury literackiej", a następnie przywracasz w definicji słowo rzeczywiste... To definicje Wikipedii opisują rzeczywistość bezstronnie czy w nurcie jakiejś wiary lub obrządku? Hm? --Szwedkowski (dyskusja) 09:01, 11 sty 2012 (CET)

Skoro tak, to O.K. Czym zatem różni się "dziewictwo" od "rzeczywistego dziewictwa"? Bo jeśli pojawił się taki epitet, to może ma znaczenie encyklopedyczne. Co mówi na ten temat teologia? Chętnie poznam. I pewnie nie jestem jedynym wśród milionów użytkowników. --Szwedkowski (dyskusja) 14:54, 14 sty 2012 (CET)
Ależ w porządku. Już wiem, że "dziewictwo" to "rzeczywiste dziewictwo". Nawet dodałem źródło, rzeczywiste źródło, które na to wskazuje (KKK499), które Ty niestety skasowałeś. Ale rozumiem, każdy może się pomylić. Nie ma sprawy. --Szwedkowski (dyskusja) 10:40, 17 sty 2012 (CET)

Re: Admin

Ja również dziękuję :) Pozdrawiam! Patrol110 (dyskusja) 00:30, 13 sty 2012 (CET)

Witam. Czy nie powinno być Józef Kalasanty? Według źródeł katolickich m.in. [1], [2], [3] to Józef Kalasanty chociaż przeplata się Kalasancjusz "używany" przez pijarów. Z kolei Celestyna od Matki Bożej założyła zgromadzenie sióstr kalasancjanek a nie kalasancjuszanek. Wszystko było pięknie i ładnie dopóki nie zaczęłam szukać kościołów i parafii p.w. świętego. Tu jest używany "Kalasancjusz" nawet w parafii rzymskokatolickiej. [Może to być tak jak w przypadku św. Doroty z Mątowów. Pisałam wówczas do elbląskiej parafii dlaczego "Dorota z Mątów" i otrzymałam odpowiedź, że "Powszechnie uzywa sie tytulu Dorota z Mątów aczkolwiek dekret erekcyjny brzmi parafia bł Doroty z Mątew". Tu już że się tak wyrażę totalna kaszanka]. Co myślisz o przywróceniu nazwy? Pozdrawiam.Tanja5 (dyskusja) 23:56, 17 sty 2012 (CET)

100-krotne dzięki za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie i dobranoc.Tanja5 (dyskusja) 23:41, 23 sty 2012 (CET)

Witam. Pragnę zwrócić się do Ciebie o rozstrzygniecie małego sporu. W artykule użyłem słowa Pan zgodnie z cytatem. Kolega Premia uparcie zmienia na disambig JHWH. Gdy jego argument, iz tak jest w 2 wydaniu BT został obalony - ja mam wydanie 3 i jest tam uzyte słowo Pan zmienił argumentacje twierdząc że tak jest w oryginale. Być może ma racje ale nie sądzę by linkowanie Pan-> Bóg Ojciec (nie wiem czy w ogóle trzeba linkować) było złe Linkowanie do disambiga JHWH czyli Jehowa ma IMO znamiona lekkiego POV-u. Zwracam sie jednak do Ciebie z prośbą o opinię jak powinno byc poprawnie w tym przypadku i czy jest sens w ogóle to linkować? Pozdrawiam --Adamt rzeknij słowo 19:11, 18 sty 2012 (CET)

Mensa

Witam. Zauważyłem, że w Wikipedii są dwa hasła o bardzo podobnej treści: Mensa (budownictwo) i Mensa ołtarzowa. Czy nie uważasz, że należało by je zintegrować, bo właściwie są o tym samym. Pozdrawiam --Kapitel (dyskusja) 22:10, 18 sty 2012 (CET)

Donosik

Uprzejmie donoszę, że ateista jest z Ciebie wielce niezadowolony i dał temu wyraz: [4] - i wcześniejsza edycja tamże. Uważam, że skoro o Tobie mówią, to elegancko by było byś wiedział. Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 00:42, 19 sty 2012 (CET)

Ignacy Raczyński

Cześć! Co zrobić z tą cofką? Od kiedy liczyć urzędowanie na tronie biskupim biskupów z minionych wieków? Wiktoryn <odpowiedź> 19:19, 22 sty 2012 (CET)

Prośba o pomoc

Dziewictwo Marii z Nazaretu - zerkniesz? Wywiązało się bezsensowne wstawianie i wycofywanie problematycznych merytorycznie wstawek ([5], dokładnie chodzi o to co wprowadza Wikipedysta Szwedkowski - [6]). Najlepszym wyjściem byłoby chyba przeredagowanie tego tak, by nie wzbudzało żadnych kontrowersji. Hoa binh (dyskusja) 21:06, 22 sty 2012 (CET)

Odp:Odp:Niepokalane poczęcie (obraz Zurbarána)

Dziękuje za odpowiedź Dla mnie to idealne rozwiązanie Cytat bez linkowania z szablonem. Zobacz jeszcze na dyskusje w Kawiarence o podobnym temacie--Adamt rzeknij słowo 23:23, 23 sty 2012 (CET)

Zerkniesz? Hoa binh (dyskusja) 11:28, 25 sty 2012 (CET)

Polikarp

Dorzuciłem jeszcze Męczeństwo Polikarpa, może będziesz w stanie rozwinąć? :) Hoa binh (dyskusja) 19:40, 26 sty 2012 (CET)

Witaj. Według mnie artykuły winny mieć takie nazwy jako właściwe stosowane w Kościele katolickim: Zmartwychwstanie Pańskie i Narodzenie Pańskie a nie nazwy potoczne: Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Te ostatnie winny być przekierowujące. Podobnie jak Trzech Króli (święto), gdzie właściwa nazwa to Objawienie Pańskie. Co myślisz o odwróceniu przekierowania Wielkanocy i przeniesienia Bożego Narodzenia? Pozdrawiam.Tanja5 (dyskusja) 19:51, 28 sty 2012 (CET)

W artykule nie ma podanej rangi święta: czy to uroczystość liturgiczna? W kalendarium liturgicznym KEP nie figuruje w ogóle, na stronach www podają natomiast "Uroczystość Zesłania Ducha Świętego" ale czy w rozumieniu podniosłego dnia świątecznego czy właśnie uroczystości liturgicznej tego nie mogę rozszyfrować. Wygląda to na potoczną nazwę, jak w przypadku Niedzieli Miłosierdzia Bożego, gdzie na niektórych www można przeczytać "Uroczystość Bożego Miłosierdzia". Pomóż proszę.Tanja5 (dyskusja) 02:11, 29 sty 2012 (CET)

Komisja Kultu

Wrzuciłem Ci listę tu. masti <dyskusja> 21:06, 3 lut 2012 (CET)

Witam. Mam prośbę o wsparcie. Nie mam już siły tłumaczyć Krecikowi że moim zamysłem było zebranie wszystkich świąt, świątecznych i okolicznościowych dni chrześcijańskich/katolickich, z których tylko niektóre mają charakter święta lub uroczystości liturgicznej w polskim Kościele, w jednym miejscu. Może gdzieś popełniłam błąd, ale nie w przypadkach które On mi zarzuca. Proszę Cię bardzo: zerknij do artykułu i na stronę naszych dyskusji i może Ty zakończysz jego potok zarzutów? Które z okolicznościowych/świątecznych dni faktycznie musiałabym usunąć? Nie jestem biegła w tym temacie a więc wyszukiwanie informacji, sprawdzanie w różnych źródłach zanim napisałam artykuł kosztowało mnie sporo czasu, wysiłku umysłowego i zdrowia. Teraz zweryfikowałam większość świąt z zeszytem duszpasterskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej który to zostawił ksiądz chodząc po kolędzie. Pomóż proszę. Pozdrawiam serdecznie.Tanja5 (dyskusja) 23:07, 3 lut 2012 (CET)

Jesteś … Krótko i zwięźle. Za obecne poprawki bardzo dziękuję (bardzo trafne uściślenie informacji), a resztę poprawię jutro. Pozdrawiam i dobranoc.Tanja5 (dyskusja) 00:45, 4 lut 2012 (CET)

Witam. To znowu ja. 2 pytania:

Pozdrawiam serdecznie i miłej niedzieli.Tanja5 (dyskusja) 10:36, 5 lut 2012 (CET)

Cześć. Dzięki, jednak, jak pisał JDavid, grafiki w archiwum niestety nie wyświetlają się. Spróbuję na dniach załatwić to drogą mailową przez OTRS. Farary (dyskusja) 21:55, 5 lut 2012 (CET)

Dzięki. Ja tym czasem wysłałam do bazylianów warszawskich oraz ukraińskich maile:) Farary (dyskusja) 10:14, 6 lut 2012 (CET)
Już widziałam, że grafika została ukończona, ba, nawet wrzucona do hasła:) Świetna robota. Głowię się od wczoraj nad tymi dwoma grafikami i przypuszczam, że pochodzą z jakiejś starszej wersji portali lub ich podstron, które parę lat temu były aktywne. Ale obecnie nie ich widzę, mimo że przekartkowałam zarówno polski portal, jak i ukraiński. Ten herb (z napisem) w wersji czarno-białej widnieje obecnie na stronie zakonu, choć z blazowania nie wynika, że napis jest konieczny. Farary (dyskusja) 16:26, 6 lut 2012 (CET)
Jeszcze to. Na dwa zapytania o zgodę przyszły wiadomości od operatora skrzynki pocztowej, że adresy nieaktualne, czekam jeszcze na trzecią i odzew na wiadomość w księdze gości stron bazylianów. Dobijam się wszystkimi możliwymi sposobami i na razie cisza:). Farary (dyskusja) 18:11, 7 lut 2012 (CET)

Propozycja do DA: Katedra NMP we Fryburgu Bryzgowijskim

Witaj!

Dziękuję Ci bardzo za ponowne zgłoszenie artykułu o katedrze Najświętszej Marii Panny we Fryburgu Bryzgowijskim do DA. Serdecznie pozdrawiam! --Krzysztof 13 (dyskusja) 22:49, 5 lut 2012 (CET)

Witaj ponownie!
No i zgłoszenie opłaciło się! Artykuł wczoraj uzyskał status DA i widnieje przy nim zielone kółeczko z ptaszkiem. To dzięki Twojemu zgłoszeniu. Nie ukrywam, ośmieliło mnie to i dodało trochę wiary w siebie. Ponieważ widzę jeszcze kilka zapoczątkowanych przeze mnie artykułów, które mogłyby o ten status "powalczyć", spróbuję w najbliższej przyszłości je zgłosić. Może coś z tego wyniknie... Raz jeszcze Ci dziękuję i serdecznie pozdrawiam! --Krzysztof 13 (dyskusja) 13:55, 20 lut 2012 (CET)

Bazylianie

Cześć, czy tak takbędzie dobrze? Pozdrawiam, steifer (dyskusja) 14:54, 6 lut 2012 (CET)

Trudno mi powiedzieć, wyglądaja na dwie wersje tego samego herbu, która jest obowiązująca, a która dowolną modyfikacją nie wiem. W jednym jest schematycznie przedstawiony owalny kartusz barokowy, w drugim w tym samym miejscu napis. Może u źródła się dowiedzieć? Pozdro, steifer (dyskusja) 23:25, 6 lut 2012 (CET)

Re: Herb bazylianów

Jeżeli to ten sam wizerunek to oczywiście. Wszystkie zdjęcia które ładujesz też nie są znakiem towarowym, a są objęte prawem autorskim. A kto jest/był autorem? Bo niestety nikt z ładujących tego nie wie, a to rzecz podstawowa. JDavid dyskusja 01:31, 8 lut 2012 (CET)

Odp:Katedra Najświętszej Marii Panny we Fryburgu Bryzgowijskim

Odp:Katedra Najświętszej Marii Panny we Fryburgu Bryzgowijskim

Witam. Skro artykuł jest tłumaczeniem z de wiki to nie powinien znaleźć się szablon w dyskusji? Jutro (a właściwie dzisiaj przejrzę go).Tanja5 (dyskusja) 01:16, 9 lut 2012 (CET)

Odp:24 godziny

Odp:24 godziny

Jestem przekonany, że to pytanie ma charakter ataku osobistego i jest przejawem trollingu. Gdarin dyskusja 12:48, 9 lut 2012 (CET)

Nie sądzę, bym musiał mu to powtarzać. A tak przy okazji, może wypowiesz się tutaj: Wikipedia:Poczekalnia/naprawa/2012:02:09:Fundacja Lux Veritatis. Masz pomysł jak poprawić to hasło? Pozdrawiam, Gdarin dyskusja 14:25, 9 lut 2012 (CET)

Takie tam

Zgłosiłem w dyskusji Projektów Biblia i Chrześcijaństwo hasła Jah oraz Alleluja, które po wyrzuceniu wiadomych dopisków wymagają pilnie uratowania i źródeł. Przy okazji chciałbym się zapytać - myślisz, że ma sens pisanie hasła o Homilii paschalnej Melitona z Sardes? Na podstawie Pierwszych świadków mógłbym coś skrobnąć, z nadzieją na dalszą rozbudowę :) Hoa binh (dyskusja) 18:46, 9 lut 2012 (CET)

  • Zawsze jest nadzieja, że rozbuduje ktoś inny (Quodvultdeus, Leszek Jańczuk, Loraine?). Pytam się tylko, czy Twoim zdaniem warto utworzyć takie hasło :) Hoa binh (dyskusja) 13:31, 10 lut 2012 (CET)
    • Hmm, widzę że jednak skończy się chyba na napisaniu do brudnopisu z nadzieją na rozbudowę z czyjejś strony. Z samych Pierwszych świadków porządnego hasła nie zrobię :( Hoa binh (dyskusja) 16:23, 12 lut 2012 (CET)

ludzie, nie konta

hej, dzięki za zauważenie! Druga wypowiedź nie jest aż taka ostra (jak zauważysz chwilę później tłumaczę, że chodzi o nierozerwalne powiązanie osoba-konto, a nie o samo konto). Myślę, że to jest trochę tak, że faktycznie trudno jedno od drugiego oderwać. Tj. osoba, do której nie mam zaufania, z nowym kontem nadal tego zaufania nie nabiera. A jednocześnie admin, który ma pacynkę, nie powinien automatycznie dostawać dla niej guzików. Trochę to próbowałem powiedzieć. Ale oczywiście, że ZAUFANIE dotyczy ludzi, a nie technikaliów. Czy to wyjaśnia, że nie dostałem schizofrenii? :) Pundit | mówże 02:16, 10 lut 2012 (CET)

Ludwik Witold Paszkiewicz

Hej

Jak się zapisuje nazwiska zakonnic? W Ludwik Witold Paszkiewicz jet Wdowa po nim uczestniczyła w powstaniu warszawskim, po wojnie w 1960 wstąpiła do zakonu Niepokalanek w Szymanowie, gdzie otrzymała imię Siostra Augustyna

Powinno być z małej? PMG (dyskusja) 22:13, 12 lut 2012 (CET)

Monogamia

Rzeczy oczywiste niezbyt często się uźródławia. Są lub ich nie ma. Jest zrozumiałe, że małżeństwa lub inne związki dwuosobowe występują tak w społecznościach hetero, jak i homoseksualnych. Nie można więc sugerować, że momnogamia występuje tylko w parze mężczyzna + kobieta, bo to po prostu nie prawda. Nie to, że występuje, ale to, że tylko. Związek/małżeństwo monogamiczne, to związek wyłącznie dwóch osób. Płeć tych osób jest de facto bez znaczenia. Źródłem jest po prostu opis każdej tak rozumianej pary. Myślę, że zgodzisz się z tego typu wywodem logicznym. czołem,--Damien00 (dyskusja) 10:59, 15 lut 2012 (CET)

Witam. Mam poważne wątpliwości co do tytułu artykułu bo na rosyjskiej Wiki jest Павел Хо Хиоп (Paweł Ho Hiop), a po czesku Pavel Hŏ Hyŏp i w j. ang. jest Hŏ Hyŏb Paulus (Heo Hyeob). Może więc i u nas winien być zapis Paweł Hŏ Hyŏb (lub Paweł Heo Hyeob) bez łącznika gdyż w przypadku osób pochodzenia koreańskiego pierwsze imię jest imieniem nadanym podczas chrztu, następnie nazwisko i imię koreańskie, a więc ostatni człon to Hiob (imię). Czyżby miało być Paweł Hŏ Hiob (imię z chrztu-nazwisko-imię)? Brak jakiegokolwiek zestawienia świętych koreańskich w j. polskim. Są tylko artykuły typu Święci męczennicy Andrzej Kim Taegon, prezbiter, Paweł Chong Hasang i Towarzysze. I co Ty na to? Pozdrawiam.Tanja5 (dyskusja) 23:15, 15 lut 2012 (CET)

Jan Kaliński - biskup czy nie biskup?

W artykule jest nieścisłość dotycząca tego, czy Kaliński był biskupem, czy nie. Teoretycznie skoro nie uzyskał sakry to nim nie był, ale papież go mianował i stąd okres jego urzędowania liczy się (jak dla wszystkich biskupów) od dnia nominacji. Poza tym sprawował urząd przez 3 lata, więc długo jak na nominata. Według mnie był więc biskupem, potwierdza to również catholic-hierarchy.org (w tytule jest "bishop", gdyby nie był biskupem byłoby "father" - por. np. Franciszek Ignacy Wysocki na wiki i w catholic-hierarchy). Dlatego dodałem w infoboksie w dacie sakry wpis "nominat", żeby pole to nie pozostawało puste, bo wtedy kolorystyka infoboksu świadczy, że nie był to biskup. Nie wiem czy mam rację i czy to określenie było poprawne, ale dobrze byłoby to wyjaśnić, zanim hasło pójdzie na stronę główną. Pozdrawiam --Mariusz.stepien (dyskusja) 21:15, 18 lut 2012 (CET)

  • Dzięki za wyjaśnienie. To słowo "ordynariusz" w infoboksie mi umknęło. A faktycznie zmienia postać rzeczy i rozwiewa moje niejasności. A tak już poza dyskusją zastanawiające jest czemu catholic-hierarchy używa określenia "biskup" (przeszukałem na sieci hasło Kaliński i znalazłem kilka źródeł, czasem dość istotnych, gdzie jest też nazywany biskupem. Ale to już ich problem :) ). Pozdrawiam --Mariusz.stepien (dyskusja) 21:49, 18 lut 2012 (CET)
    • też uważam, że catholic-hierarchy.org to nie wyrocznia, ale zauważyłem, że są na wikipedii bardzo często cytowani (chyba dlatego, że są główną bazą danych na temat hierarchi kościelnej)! --Mariusz.stepien (dyskusja) 21:53, 18 lut 2012 (CET)

Stworzyłem takie ujednoznacznienie, ale poprawiając linki okazało się, że brakuje tam jednego istotnego znaczenia. Mam na myśli coś w rodzaju Misterium (przeżycie religijne), które mogłoby się linkować z takich haseł jak sakrament, Doktor Kościoła. Nie jestem tu specjalistą-teologiem, działam raczej intuicyjnie. Znalazłem trochę na ten temat w biogramie Rudolfa Ottona, ale nie podejmę się nawet stworzenia stuba, bo nie wiem, na ile są to wyrywkowe informacje. Mógłbyś spróbować napisać przynajmniej krótką definicję, żeby na przyszłość nie trzeba było rozplątywać błędnego linkowania? Farary (dyskusja) 21:06, 19 lut 2012 (CET) PS Jest też takie dziwne hasło jak religia misteryjna, czy ono ma w ogóle sens? Farary (dyskusja) 21:08, 19 lut 2012 (CET)

Religia misteryjna poszła do poczekalni (wszystkie tropy prowadzą do wicca, podejrzewam, że z prawdziwym religioznawstwem ma to niewiele wspólnego. Co do misterium: myślę, że można w ujednoznacznieniu dać link do mistyki, a pozostałe znaczenia (łącznie z liturgią), zamknąć krótkim omówieniem.
W teologii
  • misterium - transcendentne przeżycie osobistej relacji z Bogiem;
  • misterium (tu bez linku) - w szerszym znaczeniu: te elementy religii, których nie da się wyjaśnić rozumowo, tajemnica.

Nadaje się? Farary (dyskusja) 08:13, 20 lut 2012 (CET)

Dzięki, podlinkowałem pod liturgia eucharystyczna, a nie chrześcijańska, tak chyba będzie bardziej precyzyjnie. Farary (dyskusja) 12:53, 21 lut 2012 (CET)
I fajnie:) Wigilia to szczegół: nawinęła nam się na OZ. Farary (dyskusja) 19:38, 21 lut 2012 (CET)

Re: Audio

Hej! Bezpośrednio to pomysł wziął się z tego, że trafiłem na projekt WikiRadio, który rozwija się bardzo powoli m.in. z braku materiałów do emisji. Ja przez ostatnie dwa dni nagrałem osiem artykułów i podwoiłem w ten sposób dotychczasową liczbę, bo było naprawdę słabo :) Co prawda nie powinienem tego może robić, bo jak słychać w tych nagraniach mam od dziecka wadę wymowy, przez którą nikt na antenę normalnego radia by mnie nie wpuścił (nie wymawiam "r"), ale na amatorskie potrzeby Wiki może jakoś wystarczy. Poza tym całkiem nieźle się przy tym bawię, a jeśli chociaż jedna mocno starsza czy niewidoma osoba będzie mogła zapoznać się przez to z artykułem, to będzie przyjemne z pożytecznym :) Technicznie jest to bardzo proste - ja używam zwykłego laptopa, zestawu typu słuchawki z mikrofonem kupionego w Tesco za 40 zł i bezpłatnego programu do rejestracji i obróbki dźwięku Audacity. Polecam :) Powerek38 (dyskusja) 21:35, 19 lut 2012 (CET)

Ja czytam autorów w takiej samej kolejności, w jakiej są w stopce w wersji PDF artykułu - bo wygodniej czyta mi się właśnie z tej wersji niż bezpośrednio z Wiki. Sądzę, że tak jest najbardziej poprawnie, z taką kolejnością. A poza tym, jeżeli już, to najbardziej tracę na tym ja sam, bo dotąd czytałem artykuły, gdzie ja jestem głównym autorem, a alfabet spycha mnie pod koniec :) Czy to ma sens, nie wiem. Na pewno będzie to dość niszowe, na żadnej Wiki o ile sprawdzałem liczba artykułów audio nie przekracza 0,5% ogółu, ale w jakiejś ograniczonej skali może się przydać osobom mającym kłopoty z czytaniem. No i do tego dochodzi WikiRadio, które może być fajnym projektem na boku Wikipedii, a nie ma czego puszczać :) Poza tym nieźle się przy tym bawię i to dość dobrze na mnie działa - panowanie nad głosem to cenna umiejętność, trzeba się ciut wyciszyć, opanować, więc na razie widzę same plusy :) Chętnie prześlę szczegółowy tutorial, gdybyś też chciał nagrywać. Powerek38 (dyskusja) 18:42, 20 lut 2012 (CET)

Odp:Przeciw

Odp:Przeciw

Jesteś jednym z trzech wikipedystów, którzy umotywowali swój głos przeciw rzekomo niskim dorobkiem kandydata w przestrzeni głównej. Tymczasem jest on znacznie wyższy, niż może się to wydawać na podstawie narzędzi do sprawdzania wkładu. Kandydat tworzy artykuły (i nie tylko artykuły, ale również skrypty pomocnicze itp) w swojej przestrzeni i minimalizuje w ten sposób liczbę edycji w przestrzeni głównej. Przez to może się innym wydawać, że zamiast artykułami, zajmuje się swoją stroną wikipedysty. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Zapoznaj się z dyskusją pod pytaniami nr 30 i 31. Póki co, uzasadnienie Twojego głosu jest dla kandydata krzywdzące. Szkoda, że głosowanie ma się ku końcowi. Tescobar/dyskusja 01:26, 20 lut 2012 (CET)

Wzywają

...teologa, Albertusa teologa? :) Magalia (dyskusja) 22:05, 20 lut 2012 (CET)

Dzięki za szybką reakcję i zajęcie się tym :) Pozdrawiam cię serdecznie Magalia (dyskusja) 14:33, 21 lut 2012 (CET)

Re. Wigilia

Odp: O aspektach społecznych, kulturalnych i obyczajowych.

Wigilia to przede wszystkim święto religijne, z którym ma się wiązać rodzinna atmosfera, czas pokoju, pojednania i refleksji duchowych. Tak byśmy chcieli to święto postrzegać i mam nadzieję, że w wielu domach tak jest. Wiadomość, którą dodałem, uważam, że poszerza właśnie te aspekty, o których na początku wspomniałem.

Szablony: Wikinews, wikisłownik i wikiźródła, dodawane do haseł, mają rozszerzyć ich zakres znaczeniowy. Dlatego będę ten szablon wstawiał. Jeżeli uważasz, że sprawa jest sporna przedstaw ją administratorom. Może ja się mylę. Pozdrawiam Koefbac (dyskusja) 13:41, 21 lut 2012 (CET)

Hej. Możesz zerknąć i ew. rozwinąć w oparciu o źródła? Pzdr, Gdarin dyskusja 15:47, 22 lut 2012 (CET)

Poświęciłem artykułowi cały dzień zwracając uwagę na każdy wyraz nie po to, żebyś bezmyślnie obstawał przy swojej, gorszej wersji (to nie twój prywatny serwis - chyba zapomniałeś o tym). Porównaj uważnie mój tekst (słowo po słowie) by dostrzec, że jest lepszy. Przywiązuję dużą wagę do budowy zdań, doboru i układu właściwych wyrazów tego, by się nie powtarzały oraz kolejności wątków na co - jak widać - ciebie nie stać, więc doceń cudzy wysiłek. Poza tym tabela ma numerację po to, żeby można na bieżąco widzieć ilość istniejących okien (dodane są również nowe). Retap1 (dyskusja) 11:32, 23 lut 2012 (CET)