Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Wpt57

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii

[edytuj kod]

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…

… jak tworzyć artykuły?
Przygodę z Wikipedią najlepiej rozpocząć od nauki podstaw formatowania oraz edytowania (pisania) haseł w swoim brudnopisie. Jeśli jednak czujesz się na siłach, to przeczytaj najpierw strony pomocy dotyczące tworzenia artykułów: ogólne wskazówki → Jak napisać nowy artykuł oraz szczegółowe → Jak napisać doskonały artykuł.
… jakie mamy zasady tworzenia artykułów?
Zanim jednak zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
… gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj.
Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
Zachęcamy także do dołączenia na nasz serwer Discord, gdzie każdą pomoc otrzymasz w błyskawicznym tempie.
… jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu.
Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

Zobacz też: Żargon wikipedystówTablica ogłoszeńPraca w wikiprojektach

-- Azemiennow || Podyskutujmy || 12:35, 8 gru 2023 (CET)[odpowiedz]

Akt prawny nie publikowany

[edytuj kod]

Co to , za przeproszeniem, znaczy? Wyrok jakiś sądu czy coś podobnego? Czy postanowienie jakiejś władzy? Te powinny być opublikowane.

Niepublikowane dokumenty nie mogą być źrodłem. Tylko ogólnodostępne. Trudniejsze przypadki konsultuj w Kawiarence. Ciacho5 (dyskusja) 19:06, 30 gru 2023 (CET)[odpowiedz]

Szanowny Panie. Zapraszam do zapoznania się z prawodawstwem i tworzeniem aktów prawnych. Na przykład decyzja Pana szefa, że zostaje Pan zwolniony z pracy jest aktem pranym nie publikowanym. Pan może się na niego powołać, ale umieszcza Pan informację, że akt ten nie jest publikowany. Ja wpisałem akt prawny Prezesa Izby Wojskowej Sądu Najwyższego, który nie był publikowany bo stanowił wewnętrzną decyzję dotycząca przejęcia akt i dokumentów po zniesionym Sądzie Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu. Jeżeli Pan uważa, że informacja o tym akcie jest niepotrzebna, to ją wykreślę. Chciałbym nadmienić, że kiedyś, ktoś powołał się w pracy doktorskiej na część mojej pracy magisterskiej i umieścił przy niej adnotację, że dokument ten nie jest publikowany. Myślę, że takie wyjaśnienie wystarczy.
Po raz pierwszy próbuję napisać informację do Wikipedii. Napotykam na różne trudności związane z zasadami publikacji. Pomyślałem, że w Wikipedii powinien się znaleźć wpis o Wojskowym Sądzie Garnizonowym we Wrocławiu. Proszę o pomoc w redakcji tego artykułu. Jestem od chwili powołania pracownikiem tego sądu.
Jeżeli Administratorzy Wikipedii nie życzą sobie wpisu o tej instytucji to proszę napisać i zrezygnuję z edycji tego wpisu.
Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne uwagi które pozwolą mi na właściwe zredagowanie artykułu.
Wojciech P. Tomasik (Wpt57) Wpt57 (dyskusja) 22:38, 30 gru 2023 (CET)[odpowiedz]
  • Decyzja szefa o zwolnieniu, dopóki nie zostanie opublikowana (albo omówiona w jakiejś opublikowanej pracy)(magisterki czy doktoraty raczej nie wchodzą w rachubę) z pewnością nie może być źródłem w Wikipedii. Kropka.

Może to być przywołane przed sądem pracy, gdybym się odwoływał. Badacz mojego życia mógłby wziąć oryginał lub kopię ode mnie lub od kogoś z rodziny i na tej podstawie napisać w książce Dzieje i czyny Ciacha5, że zostałem zwolniony z datą. Ale w Wikipedii, gdzie jesteśmy anonimowi, czytelnik ma mieć możliwość sprawdzenia. Na tym polega nasza, wikipedyjna, weryfikowalność.

Radzę zapoznać się z podstawowymi zasadami: weryfikowalności, zakazem publikacji własnych badań, a także zasadą neutralności oraz odpowiedniego znaczenia.

Treści i formy niespełniające owych zasad będą usuwane. Obawiam się też, że ów sąd nie jest encyklopedyczny. Poszczególne sądy raczej nie są encyklopedyczne, nie różnią się jeden od drugiego, działają tak samo... Ciacho5 (dyskusja) 22:53, 30 gru 2023 (CET)[odpowiedz]

Dlatego jak rozumiem powinienem się wycofać z publikacji dotyczącej Sądu, skoro nie jest encyklopedyczny. Przepraszam bardzo, że próbowałem opisać go w Wikipedii.
Chciałbym na marginesie dodać, że w Wikipedii jest Wojskowy Sąd Garnizonowy w Zielonej Górze.
Pozdrawiam i rozumiem, że mam usunąć cały wpis.
Wojciech P. Tomasik (Wpt57) Wpt57 (dyskusja) 01:30, 31 gru 2023 (CET)[odpowiedz]
  • Sprawa encyklopedyczności nie jest taka prosta. Dla niektórych rzeczy mamy określone kryteria (ulice), piłkarzy i parę innych) i wtedy sprawa jest prawie jasna: spełnia kryteria - jest ency. Jeżeli nie spełnia (na przykład piłkarz nie rozegrał odpowiedniej liczby meczów, ale na przykład napisał ważną (bestsellerową) książkę )- zaczyna się dyskusja, w której należy wykazać, że ta książka jest ważna albo bardzo popularna. Zobacz kilka dyskusji.

Możesz więc opisać sąd, ale trzeba się liczyć z tym, że zostanie zgłoszony do przedyskutowania i usunięty. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że sądy terenowe, szpitale, komendy Policji itp zwykle są uznawane za nieency.

Natomiast weryfikowalność jest sprawą bezdyskusyjną. Muszą być ogólnodostępne i wiarygodne źródła. Ciacho5 (dyskusja) 18:29, 31 gru 2023 (CET)[odpowiedz]