Przejdź do zawartości

Opactwo Cystersów w Wieleniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dawne opactwo cysterskie w Wieleniu Zaobrzańskim
nr rej. 70/Wlkp/A z 22 listopada 1932
Ilustracja
Widok ogólny kościoła pocysterskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wieleń Zaobrzański

Kościół

Kościół katolicki

Rodzaj klasztoru

opactwo

Właściciel

Cystersi

Typ zakonu

męski

Obiekty sakralne
Kościół

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Ucieczki Grzeszników

Fundator

Beniamin Zaremba

Styl

barok

Materiał budowlany

cegła

Data budowy

17311742

Data zamknięcia

1835

Położenie na mapie gminy Przemęt
Mapa konturowa gminy Przemęt, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Dawne opactwo cysterskie w Wieleniu Zaobrzańskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Dawne opactwo cysterskie w Wieleniu Zaobrzańskim”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Dawne opactwo cysterskie w Wieleniu Zaobrzańskim”
Położenie na mapie powiatu wolsztyńskiego
Mapa konturowa powiatu wolsztyńskiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Dawne opactwo cysterskie w Wieleniu Zaobrzańskim”
Ziemia51°56′57″N 16°11′01″E/51,949089 16,183661

Opactwo Cystersów w Wieleniu Zaobrzańskim - dawny kościół Cystersów, znajdujący się we wsi Wieleń Zaobrzański, w województwie wielkopolskim.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Klasztor został ufundowany w 1285 przez wojewodę poznańskiego Beniamina Zarembę w Ptowie (obecnie Kaszczor). Około 1301 w czasach rządów opata Mikołaja zakonnicy przenieśli się do Wielenia. W XV wieku zapadła decyzja o przeniesieniu klasztoru do Przemętu. Proces translokacji rozpoczął się w latach 14081409. W 1418 roku mnisi przenieśli się do nowo wybudowanego opactwa. Niewykluczone, że o przeprowadzonej translokacji (podobnie jak o zamiarze jej przeprowadzenia) zakonnicy poinformowali papieża, w roku 1420 Marcin V potwierdził "fundację Wielenia".

Stan obecny

[edytuj | edytuj kod]

Z dawnych zabudowań klasztornych zachował się późnobarokowy kościół wybudowany w latach 17311742 wybudowany przez przemęckich cystersów na planie krzyża łacińskiego. Obecnie świątynia pełni rolę Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. Obiektem kultu religijnego jest słynąca z łask gotycka rzeźba Maryi z Dzieciątkiem "Ucieczka Grzeszników" wykonana w 2 połowie XV wieku, będąca celem licznych pielgrzymek.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]