От фермата до трапезата: стратегията на ЕС за устойчиви хранителни вериги

Стратегията на ЕС за изграждане на устойчиви хранителни вериги цели да защити природата, да осигури здравословни храни и да подкрепи земеделските стопани.

Системата на производство, доставка и потребление на храни и изхвърлянето на органични отпадъци има силно отражение върху околната среда и здравето на хората. Със стратегията “От фермата до трапезата”, представена на 20 май, Европейската комисия предлага модернизиране на хранителните вериги с цел осигуряване на безопасни храни и защита на хората и природата.


Обща рамка за действия в хранителния сектор


Стратегията обхваща цялата верига на доставки на храни и изгражда рамка за серия от законодателни предложения, които се очакват от Комисията. Те включват промени в правилата за пестицидите и отношението към животните, мерки за намаляване на хранителните отпадъци и за етикетирането на храни, инициатива за улавяне на въглероден диоксид в земеделието и реформа на селскостопанската политика на ЕС.


Всички законодателни предложения ще бъдат обект на преговори и ще трябва да получат съгласието на Съвета и Парламента.

Цели в стратегията за 2030 г.

  • 50% намаление на използването на пестициди
  • Поне 20% намаление на използването на изкуствени торове
  • 50% намаление на продажбите на антимикробни средства за селскостопанските животни
  • 25% от земеделската земя да бъде обработвана по правилата за био земеделие

Екологосъобразна система


Макар че селското стопанство в ЕС е единственият от големите селскостопански сектори по света, който е намалил емисиите си на парникови газове (с 20% спрямо 1990 г.), той все още отговаря за около 10% от емисиите на ЕС. Около 70% от емисиите се дължат на животновъдството. Ако прибавим и производството, преработката, пакетирането и транспорта на храни, става ясно, че хранителният сектор има сериозно влияние върху промените в климата.

Безопасни и устойчиви европейски храни

Стратегията се обявява за промяна в начина на производство, закупуване и потребление на храни, за да се намали ефектът върху климата. В същото време тя иска да защити участниците във веригата на доставки, да гарантира по-справедливо възнаграждение за труда им и да открие нови възможности за бизнес.

20%

от произвежданите храни в ЕС се пилеят

Стратегията "От фермата до трапезата" е част от Европейския зелен пакт, който цели да направи ЕС неутрален спрямо климата до 2050 г. Тя е също така тясно свързана със стратегията на ЕС за опазване на биоразнобразието и новите правила за Общата селскостопанска политика.


Сред формулираните цели е и продоволствената система на ЕС да стане по-здрава и по-устойчива на кризи като тази с коронавируса, както и на природни бедствия като наводнения и засушавания.

Научете как ЕС подкрепя земеделските стопани чрез Общата селскостопанска политика.


Здравословна храна на приемливи цени


Новата стратегия на ЕС обръща внимание на повишеното търсене на здравословни и екологосъобразни храни и цели да предложи на потребителите полезна храна на приемливи цени.

Изследване Евробарометър от април 2021 г. показва, че една трета от европейците купуват и консумират повече биохрани (32%) и купуват и консумират по-малко месо (31%). Освен това 16% вземат предвид как техните покупки на храни се отразяват на емисиите и приспособяват пазаруването си съобразно това. В България 12% от хората консумират повече биохрани, а 15% консумират по-малко месо.

През 2017 г. над 950 000 смъртни случая в ЕС са били свързани с нездравословна диета, а половината от хората над 18 години са били с наднормено тегло. За по-лесен избор на здравословни алтернативи и вземането на информирани решения Комисията предлага да бъдат въведени задължително единни етикети за хранителните качества на продуктите върху предната част на опаковките.


Водеща глобална роля


Европейският съюз е най-големият вносител и износител на селскостопански продукти и храни и най-големият пазар на морски храни в света. Европейските храни са с най-високи стандарти за качество и затова стратегията иска да насърчи повишаване на нормите в световен мащаб чрез търговски споразумения и в сътрудничество с други страни партньорки.


Позицията на Парламента


Парламентът подкрепи стратегията „От фермата до трапезата“ през октомври 2021 г., но направи допълнителни препоръки, за да я направи по-устойчива в дългосрочен план. Депутатите подчертаха, че плановете за зелен преход трябва да заложат амбициозни цели за емисиите от селското стопанство и свързаното с него ползване на земите.


Освен въвеждане на задължителни етикети на лицевата страна на опаковките за хранителните качества на продуктите депутатите настояват за мерки срещу прекаленото потребление на месо и за регламентиране на максималните нива на захар, сол и мазнини в някои преработени храни.


Депутатите също така искат да се ограничи използването на пестициди, за да се защитят насекомите, които опрашват растенията, и биоразнообразието като цяло. Те призоваха отново за прекратяване на използването на клетки в животновъдството. Парламентът подкрепя целта за разрастване на биоземеделието до 2030 г., но смята, че са нужни повече мерки за стимулиране на потребителското търсене.


Докладчикът на парламентарната комисия по земеделие Херберт Дорфман (ЕНП, Италия) заяви: „Осигуряването на присъствието на храни на разумни цели трябва да продължи да бъде приоритет“. Аня Хазекамп (Левица, Нидерландия), докладчик на комисията по околна среда, подчерта значението на устойчивостта на хранителната система.